Pondělí 21. 01. 2019

Ukrajina dostala peníze od MFF, plánuje obnovit devizové rezervy

06.08.2015

Kyjev - Ukrajinská ministryně financí Natalija Jarešková dnes oznámila, že Ukrajina dnes obdržela druhou část úvěrové pomoci od Mezinárodního měnového fondu (MMF) v objemu 1,7 miliardy dolarů (42 miliard Kč).

zpráva Ukrajina dostala peníze od MFF, plánuje obnovit devizové rezervy

Vyplacení peněz schválil fond minulý týden po dokončení první revize úvěrového programu. Podle ministryně budou finance použity k obnově devizových rezerv. Úvěrový program MMF je rozdělen do čtyř let a jeho celkový objem dosahuje zhruba 17,5 miliardy dolarů. Fond schválil program v březnu, kdy z něj Kyjev obdržel prvních pět miliard dolarů.

Celkově by měla Ukrajina během příštích čtyř let získat od různých institucí včetně Evropské unie kolem 40 miliard dolarů. Tato částka zahrnuje rovněž předpokládanou úsporu plynoucí z restrukturalizace ukrajinského státního dluhu.

Podle měnového fondu ale země stále čelí vysokým rizikům kvůli konfliktu se separatisty na východě země a nebezpečí vleklých rozhovorů o restrukturalizaci dluhu. To by podle MFF mohlo ohrozit obnovení finanční stability.

Fond Ukrajině pomohl, v rámci restrukturalizace dluhu musí Kyjev uspořit 15 miliard dolarů. Rozhovory Ukrajiny se soukromými věřiteli ale kvůli rozdílným postojům obou stran trvají již déle než čtyři měsíce a Kyjev hrozí, že pokud se s věřiteli na restrukturalizaci nedohodne, přestane jim dluhopisy splácet.

Ukrajina také oznámila, že poslala skupině soukromých věřitelů nový návrh na restrukturalizaci dluhu. Investory prý zároveň pozvalo na čtvrteční schůzku k "rozhodujícím" jednáním.

Zdroj: EuroZprávy

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity