Středa 16. 01. 2019

ÚOHS uložil stavebním firmám pokutu za kartel přes 2 mld korun

07.11.2015

Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil dosud nejvyšší pokutu. Stavební firmy mají za kartel v zakázkách zaplatit 2,036 miliardy korun. ČTK to dnes řekl předseda úřadu Petr Rafaj. Odmítl ale uvést, kterých firem se kartel týká. Rozhodnutí zatím není pravomocné.

zpráva ÚOHS uložil stavebním firmám pokutu za kartel přes 2 mld korun

ÚOHS dnes už podrobnější informace k případu nezveřejní. Případ je podle Rafaje jedním z nejsložitějších, který úřad kdy řešil. ÚOHS se jím zabýval od poloviny roku 2012. Podle Rafaje se dá předpokládat, že prvostupňový verdikt nebude konečný a že se firmy proti němu odvolají. Mají na to 15 dní od doručení rozhodnutí. Firma Skanska, která je zřejmě mezi pokutovanými, už dnes na dotaz ČTK uvedla, že se odvolá.

Podle specialistky na soutěžní právo Jitky Linhartové z advokátní kanceláře Schoenherr je výše pokuty ojedinělá. "Pro srovnání s předchozí nejvyšší udělenou pokutou ve výši necelé miliardy - ÚOHS tehdy za kartel pokutoval cca 16 strojírenských společností," řekla ČTK Linhartová. Podle ní je otázkou, zda antimonopolní úřad takto vysokou pokutu později uhájí před soudy. "Minimálně však ÚOHS touto exemplární pokutou veřejnost upozorní na svoji existenci," dodala Linhartová.

Podle serveru Česká justice se nejzávažnější zjištění ÚOHS týkají zakázky na výstavbu úseku rychlostní silnice R 4 Mirotice-Třebkov v celkové hodnotě 1,2 mld Kč, která byla do provozu uvedena v září 2010. Při šetření ÚOHS, které se týkalo mj. firem Strabag, Eurovia, Swietelsky, M-Silnice a Skanska, byl zajištěn dokument, v němž je uvedeno, které z těchto firem nabídku podají a které nikoliv, napsala Česká justice. Prověřování podle serveru potvrdilo, že dokument vznikl ještě před podáním nabídek a společnosti, které v něm byly označeny, že nabídku podají, tak následně skutečně učinily.

"Obvinění jednoznačně odmítáme. Skanska byla obviněna pouze na základě toho, že se její jméno objevilo na nedatovaném, nepodepsaném dokumentu konkurenční firmy, která si pravděpodobně mapovala záměry konkurence," uvedla na dotaz ČTK mluvčí Skanska Lucie Laňková. "Vzhledem k tomu, že si Skanska předtím vyzvedla oficiální zadávací dokumentaci k této stavbě, informace o tom, že podáme nabídku, nebyla nijak překvapující. ÚOHS v průběhu procesního řízení nepředložil jakékoliv důkazy, které by potvrzovaly naše pochybení. Proti rozhodnutí ÚOHS se zcela jistě odvoláme," dodala mluvčí. Eurovia se zatím k záležitosti nechce vyjadřovat. "V tuto chvíli nemáme žádné oficiální stanovisko ÚOHS, proto danou věc nemohu komentovat," uvedla mluvčí Eurovie Iveta Štočková.

ÚOHS vydal svůj verdikt několik měsíců poté, co Krajský soud v Brně odmítl žalobu stavební firmy Eurovia proti prověřování údajného kartelu stavebních podniků. Firma si stěžovala na způsob, jakým ÚOHS zajišťoval důkazy. Žaloba byla podána opožděně.

Antimonopolní úřad podezříval podle dostupných informací z kartelu kolem 20 firem, Eurovia je jednou z nich. Na začátku prý podezíral Eurovia CS, Strabag, Swietelsky stavební, K-building CB a SaM silnice a mosty. Případ se ale postupně výrazně rozrostl. V minulosti úřad opakovaně uváděl, že kartelové dohody považuje za jeden z nejzávažnějších přečinů proti hospodářské soutěži.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity