Úterý 11. 12. 2018

Uprostřed globální nejistoty jsou ruské akcie dobrou volbou

21.07.2015

Ačkoli je ruská ekonomika pod palbou západních sankcí a v letošním roce se očekává propad ruského HDP o 2,7 %, ruské finanční trhy patří v letošním roce zatím k nejvýkonnějším na celém světě.

zpráva Uprostřed globální nejistoty jsou ruské akcie dobrou volbou

Pokud porovnáme vývoj indexu S&P 500 a ruský index akciových fondů, pak zjistíme, že od začátku tohoto roku je americký index silnější jen o 2 %, zatímco ten ruský o více než 20 %. I další ukazatelé, které investorům „radí“, zda mají kupovat či prodávat vypadají pro ruský trh příznivě. Například cyklicky očištěný podíl P/E (Price to earnings) je v případě Ruska v těchto dnech nejnižší na světě, konkrétně na hodnotě 4,8. V případě amerických akcií dosahuje hodnoty 25,5. U neočištěného P/E podílu je jeho ruská hodnota na úrovni 9,4, což je polovina amerického protějšku (19,8).

Co za atraktivitou ruských finančních trhů stojí? Předně je třeba si uvědomit, že od přibližně poloviny roku 2011 ruské finanční trhy víceméně klesají. Index akciových fondů je aktuálně přibližně na poloviční úrovni oproti roku 2011. Zatímco americké akcie za stejné období posílily téměř o 70 %. Svou roli hraje také sílící dolar, který jde ruku v ruce s poklesem cen komodit, převážně ropy a zemního plynu. Ty jsou pro Rusko stěžejní. A právě proto jsou investice do ruských komodit dobrou příležitostí pro dlouhodobé investory, které příliš nezviklá případný krátkodobý propad.
Analytici ovšem radí pro investice do ruských komodit využít fondy. Investice přímo do firem, které se komoditami zabývají, vyhodnocují jako prozatím příliš rizikové, neboť ruské finanční trhy jsou stále ještě poměrně volatilní.

Zdroj: Kurzy

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity