Sobota 19. 01. 2019

UPS si objednala nové Boeingy 747 za 5,3 miliardy dolarů. Nákup podpoří uvadající výrobu legendárního Jumbo Jetu

29.10.2016

Boeing snížil výrobu letounu 747 a varoval, že jeho produkce může úplně skončit. Logistická společnost UPS si nyní objednala 14 těchto letadel. Boeingy 747 v poslední době vytlačuje konkurence menších a úspornějších letadel.

zpráva UPS si objednala nové Boeingy 747 za 5,3 miliardy dolarů. Nákup podpoří uvadající výrobu legendárního Jumbo Jetu

Americká logistická společnost UPS si objednala 14 nových dopravních letounů Boeing 747-8 za ceníkovou cenu 5,3 miliardy dolarů (asi 131 miliard korun). Takto velký prodej může vdechnou nový život legendárnímu letadlu. Boeing totiž dříve varoval, že by výrobu čtyřmotorového letounu mohl ukončit.

Objednávka, která obsahuje i opci na nákup dalších 14 letadel, ukazuje, že UPS očekává oživení poptávky po letecké dopravě, která v posledních letech téměř nerostla.

"Nákup letadel je strategickou investicí do zvýšení kapacit po celém světě," řekl Brendan Canavan, šéf vzdušné přepravy UPS. "Letouny 747-8 nám umožní posílit naši síť na nových i současných trzích," dodal.

Objednávka navíc výrazně rozšiřuje seznam zakázek Boeingu v době, kdy se konkurenčnímu Airbusu nedaří prodávat takzvaná širokotrupá letadla. Prodeje 747-8, poslední verze čtyřmotorového letadla, které poprvé vzlétlo v roce 1969, v poslední době zpomalují. Boeing snížil jejich produkci na šest strojů ročně a v červenci varoval, že jejich výroba může skončit úplně.

Podobně velká letadla se dvěma motory mají nižší spotřebu a v přepravě pasažérů tak 747 zastínila a na trzích se nedaří ani konkurenčnímu čtyřmotorovému A380 od Airbusu. Výhodou Boeingu v nákladní přepravě je však otevírací "nos", který umožňuje převoz velkého nákladu.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity