Pondělí 10. 12. 2018

Úřady vyrazí na Uber či Airbnb. Připravuje nás a stát o peníze, stěžují si na sdílenou ekonomiku radnice

11.04.2017

Služby, jako je Uber nebo Airbnb, zkoumá finanční správa, o sdílené ekonomice se učí živnostenské úřady. Na firmy tlačí města i tradiční podnikatelé. Šikují se proto do společné asociace, aby mohly lépe hájit své zájmy.

zpráva Úřady vyrazí na Uber či Airbnb. Připravuje nás a stát o peníze, stěžují si na sdílenou ekonomiku radnice

Firmy jako Airbnb, Uber nebo BlaBlaCar, které symbolizují takzvanou sdílenou ekonomiku, kde se lidé propojují přes internet, aby si přivydělali pronájmem bytu nebo třeba sdílením auta, čelí v Česku čím dál silnějšímu tlaku. Od úřadů i od tradiční konkurence. Začaly se proto šikovat a vytvářejí společnou asociaci, která by za ně měla lobbovat. Na starost to dostala agentura PR.Konektor. "Jednáme s různými firmami, zda by o to měly zájem. A prvotní odezvy jsou pozitivní," říká Petr Pařízek z PR.Konektoru, který v Česku zastupuje francouzskou platformu pro spolujízdy BlaBlaCar i službu Airbnb, v níž lidé nabízejí za úplatu ubytování.

V Česku zatím podíl sdílené ekonomiky podle analytiků firmy Juniper Research nečiní ani 0,1 procenta, očekává se ale, že bude rychle růst − do roku 2020 minimálně na 0,5 procenta HDP, během deseti let až na dvě procenta. Spolu s tím, jak tyto služby nabývají na síle, roste i zájem úředníků zjistit, zda jejich využíváním neunikají veřejným rozpočtům peníze. V Česku už oblast sleduje finanční správa. "Aktivně prověřujeme některé typy sdílených ekonomik. Nyní pracujeme na správném stanovení daně u některých poplatníků," uvedla mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová. A na konci března se sešli úředníci z živnostenských úřadů, aby se proškolili i v tom, co to sdílená ekonomika je, a učili se posuzovat, co je ještě přivýdělek v rámci sdílení a kdy už je to podnikání.

Zkušenost z druhé strany s tím má například český start-up Doginni. Ten propojuje majitele psů s těmi, kdo je za úplatu venčí. Úředníci se loni zajímali, jak často lidé zvířata venčí, a zkoumali, zda nepodnikají bez oprávnění. Lidé z Doginni proto od ministerstva průmyslu a obchodu požadovali přesné hranice, aby mohli hlídače psů správně instruovat. "Nemělo to ale odezvu. Nakonec jsme museli údaje o našich hlídačích skrýt, abychom je lépe ochránili," říká zakladatelka projektu Romana Miková.

Na to, aby se takový byznys reguloval, tlačí hlavně města. Vadí jim, že pod hlavičkou sdílené ekonomiky nezřídka působí i klasičtí podnikatelé nebo profesionálové, a mají tak možnost obcházet pravidla, která platí pro ostatní v oboru. Nejvýraznější je případ alternativní taxislužby Uber, kterou jako spolujízdu nevidí ani magistráty Prahy a Brna, ani ministerstvo dopravy.

"Není možné, aby jeden provozovatel taxislužby byl zvýhodněn oproti jiným, a navíc tím připravoval o peníze jak město, tak stát," říká pražská primátorka Adriana Krnáčová, která nedávno společně s brněnským náměstkem pro dopravu Matějem Hollanem vyzvala dopisem premiéra Bohuslava Sobotku, aby vláda začala situaci řešit.

Magistrátům a radnicím také vadí, že jim kvůli sdílenému bydlení utíkají peníze, které by mohly získat na poplatcích za rekreační pobyt. Na ministerstvech financí a pro místní rozvoj ale vzniká novela, která má mimo jiné zavést nutnost nahlásit se jako pronajímatel bytu přes Airbnb obci nebo městu. Bude tak snazší poplatky vybírat a radnice budou mít o návštěvnících přehled. "Za odvádění poplatků zodpovídají poskytovatelé ubytování," řekl generální manažer Airbnb pro střední a východní Evropu Andrew Verbitsky.

Stát se ale trendům sdílené ekonomiky také přizpůsobuje. Na Úřadě vlády vzniká analýza, která má propočítat ekonomické dopady sdílené ekonomiky, aby bylo jasné, jak a zda vůbec upravit zákony. A ministerstvo dopravy třeba řeší, jak vyjít vstříc technologiím v taxislužbě. "V březnu jsme v rámci pracovní skupiny otevřeli otázku, jaké požadavky by měly být nastaveny na vybavení vozidel taxislužby, zda je třeba nezbytné mít ve vozidle taxametr," uvedl mluvčí ministerstva Tomáš Neřold.

S novinkami se snaží popasovat i jinde v Evropě. V Itálii došla situace tak daleko, že soud v Římě v pátek zakázal používat v zemi aplikace firmy Uber. Nové zákony o taxislužbě ji vyhnaly z Maďarska a nedávno i z Dánska. A města po celém světě se snaží vypořádat i s rostoucím množstvím bytů pronajímaných přes Airbnb, které ženou nahoru cenu nájmů. V Barceloně je například nutné mít povolení k pronajímání bytu přes Airbnb od města, Berlín zavedl strop pronájmu maximálně na dva měsíce, navíc musí jít nanejvýš o polovinu bytu.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity