Pondělí 10. 12. 2018

USA jsou připraveny dát KLDR bezprecedentní bezpečnostní záruky

11.06.2018

Spojené státy jsou připraveny poskytnout Severní Koreji bezprecedentní bezpečnostní záruky výměnou za úplnou, ověřitelnou a nezvratnou denuklearizaci. Před úterním summitem šéfa Bílého domu Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una to dnes novinářům v Singapuru řekl americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

zpráva USA jsou připraveny dát KLDR bezprecedentní bezpečnostní záruky

Washington chce podle Pompea severokorejskému režimu ukázat, že rozhodnutí vzdát se jaderných zbraní Pchjongjang neohrozí, ale bude mít přesně opačný efekt. "Spojené státy jsou připraveny Severokorejce ujistit, že denuklearizace není záležitost, která by pro ně měla špatný konec," podotkl šéf americké diplomacie.

Pompeo nicméně odmítl sdělit, zda je Trump ochoten zvážit stažení 28.500 vojáků, které Spojené státy mají od korejské války z let 1950-53 na jihokorejském území. Právě to v minulosti KLDR při rozhovorech o ukončení svých jaderných zbrojních programů požadovala.

Americký ministr zahraničí dnes prohlásil, že jednání mezi Washingtonem a Pchjongjangem před historickým summitem "postupují rychle vpřed", a stejně jako Trump vyjádřil optimismus ohledně výsledku vrcholné schůzky.

Sankce, které vůči KLDR uplatňují Spojené státy v reakci na severokorejské jaderné a raketové testy, zůstanou v platnosti až do odstranění jaderných zbraní ze Severní Koreje, řekl Pompeo. Pokud diplomatická jednání mezi oběma zeměmi selžou, Washington sankce dále přitvrdí, dodal.

Trump je před summitem se Severní Koreou optimistický
Šéf Bílého domu Donald Trump se dnes v Singapuru sešel se singapurským premiérem Lee Hsien Loongem a vyjádřil optimismus před úterním americko-severokorejským summitem. Trump a vůdce KLDR Kim Čong-un by si měli v singapurském hotelu Capella v úterý v 9:00 místního času (3:00 SELČ) potřást rukama, další až dvě hodiny stráví jednáním mezi čtyřma očima, pouze za přítomnosti tlumočníků. Poté se k nim připojí jejich poradci, napsala agentura AP.

"Zítra máme mimořádně zajímavou schůzku a já si myslím, že dopadne velmi dobře," prohlásil Trump na dnešním setkání s předsedou singapurské vlády. Lee Hsien Loongovi také poděkoval za pohostinnost a profesionalitu, s jakou Singapur k summitu přistupuje. Při společném obědě dostal Trump, který ve čtvrtek oslaví 72. narozeniny, s předstihem narozeninový dort.

Kim Čong-un se singapurským premiérem jednal již v neděli a dnešní den podle AP nebyl na veřejnosti vidět. Členové severokorejské a americké delegace se ale dnes sešli k dvouhodinovým rozhovorům, aby doladili poslední podrobnosti před summitem. Tématem vůbec první schůzky amerického prezidenta s nejvyšším představitelem KLDR má být především odstranění jaderných zbraní ze Severní Koreje.

Podle zdrojů AP obeznámených s jednáním dnes představitelé USA a KLDR neřešili logistické otázky, ale hovořili o konkrétních cílech, jichž by se měli Trump s Kimem snažit dosáhnout. Úterní summit bude podle agentury AP rozdělen na dvě části, s přestávkou na oběd. Podobně byla rozvržena i dubnová vrcholná schůzka vůdců Severní a Jižní Koreje. S jihokorejským prezidentem Mun Če-inem dnes Trump ještě o otázce denuklearizace KLDR mluvil telefonicky.

Americká vláda opakovaně zdůrazňuje, že od Severní Koreje očekává úplné, nezvratné a ověřitelné jaderné odzbrojení. V případě, že na to Pchjongjang přistoupí, jsou Spojené státy ochotny poskytnout Severní Koreji požadované bezpečnostní záruky a nakonec i uvolnit sankce. Trump ale před odletem do Singapuru připustil, že nadcházející summit bude jen začátkem plánovaného procesu likvidace severokorejských jaderných zbraní, který potrvá delší dobu.

Trump se také před odletem nechal slyšet, že se při jednání s Kimem bude řídit především svým instinktem a že hned během první minuty pozná, zda to Severokorejci myslí s denuklearizací vážně. Na otázku ohledně plánování summitu Trump novinářům řekl: "Myslím si, že se nemusím moc připravovat. Je to otázka přístupu. Je to otázka ochoty řešit problémy."

Tato prohlášení, stejně jako rychlost, s jakou byl summit svolán, vyvolávají obavy expertů, že Trump bude na jednání podstatně hůř připravený než severokorejský vůdce. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který v poslední době dvakrát navštívil Pchjongjang, ale tyto obavy dnes odmítl. "Trump je na schůzku dobře připravený," zdůraznil.

Tisk KLDR: Kim a Trump budou jednat o míru a denuklearizaci
Vůdce KLDR Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump budou na úterní historické schůzce v Singapuru hovořit o trvalém mírovém mechanismu pro Korejský poloostrov, denuklearizaci této oblasti a dalších otázkách. Píšou o tom podle agentury Reuters severokorejská státní média. Kima, který do Singapuru dorazil stejně jako šéf Bílého domu v neděli, podle tisku doprovázejí ministr zahraničí, ministr obrany a sestra.

Dosud ale severokorejská média o nadcházejícím summitu mlčela, uvedla agentura AP. O tom, že Kim je v Singapuru a sejde se tam s Trumpem, stručně informovala až dnes. I to je ale podle AP na severokorejské poměry nezvyklé, neboť tamní tisk většinou o událostech informuje až po jejich skončení.

Severokorejci mají omezený přístup k informacím, které se k nim dostávají skrze cenzurovaný státní tisk. O tom, že se Trump a Kim plánují setkat, sice severokorejský tisk informoval, o datu konání summitu a dalších podrobnostech však do dneška nikoli. Když Kim v neděli odletěl z KLDR do Singapuru, kam dorazil několik hodin před Trumpem, na titulní straně severokorejských novin byl článek o tom, jak severokorejský vůdce navštívil rybí restauraci v Pchjongjangu.

Podle AP je však pravděpodobné, že Severokorejce setkání jejich vůdce s americkým prezidentem zajímá, jelikož jim potenciálně může změnit životy, a je tak přirozené, že v uzavřeném státě kolují různé zvěsti.

Washington opakovaně zdůrazňuje, že od Pchjongjangu očekává úplné, nezvratné a ověřitelné jaderné odzbrojení. V případě, že na to Severokorejci přistoupí, jsou Američané ochotni poskytnout jim požadované bezpečnostní záruky a nakonec i uvolnit sankce. Summit se má v úterý konat v hotelu Capella na singapurském ostrově Sentosa. Začátek je ohlášen na 09:00 místního času (03:00 SELČ).

Oba státníci by podle analytiků mohli jednat také o podpisu mírové dohody, která by nahradila smlouvu o příměří, jíž skončila korejská válka z let 1950-53.

Trump se nechal slyšet, že se při jednání s Kimem bude řídit především svým instinktem a že hned během první minuty pozná, zda to Severokorejci myslí s denuklearizací vážně. Pokud se summit nebude vyvíjet dobře, je připraven odejít. V opačném případě chce pozvat Kima do Spojených států.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity