Středa 12. 12. 2018

V Česku se rozvíjí rychlopůjčky. Když nezaplatíte včas, úrok může dosáhnout až milionu procent

21.08.2015

Zaplo.cz nyní inzeruje půjčku 10 tisíc korun na 30 dnů s roční procentní sazbou nákladů (RPSN) 730 procent. Taková sazba je sice vysoko nad tím, co se považuje za lichvu, stále ale ještě velmi nízká oproti extrémním případům, se kterými se takzvané mikropůjčky také nabízejí. Platí, že čím nižší půjčka a kratší čas, tím astronomičtější je RPSN.

zpráva V Česku se rozvíjí rychlopůjčky. Když nezaplatíte včas, úrok může dosáhnout až milionu procent

V Česku se uchytil byznys s takzvanými rychlými půjčkami. Momentálně na ně láká televizní reklama na Zaplo.cz, která inzeruje půjčku 10 tisíc korun na 30 dnů s roční procentní sazbou nákladů (RPSN) 730 procent.

Taková sazba je sice vysoko nad tím, co se považuje za lichvu, stále ale ještě velmi nízká oproti extrémním případům, se kterými se takzvané mikropůjčky také nabízejí. Když si na Zaplo.cz zájemce půjčí tisícikorunu na sedm dnů, RPSN je při splacených 1139 korunách na 88 464 procentech.

Platí, že čím nižší půjčka a kratší čas, tím astronomičtější je RPSN. Například podle kalkulačky dalšího poskytovatele rychlých půjček Creditonu se u půjčky 500 korun na sedm dnů dostane RPSN dokonce nad milion procent, poplatek za půjčku je přitom 99 korun.

Samotnou výši RPSN česká legislativa nijak neomezuje, proto ji samostatně nesleduje ani Česká obchodní inspekce, která na trh s půjčkami dohlíží. "ČOI neposuzuje výši RPSN, ale splnění povinností stanovených zákonem o spotřebitelském úvěru," říká Miloslava Fléglová, mluvčí ČOI. Podle ní by měl člověk u krátkodobých půjček zvážit, zda je pro daný účel cena půjčky, tedy o kolik za půjčení peněz zaplatí navíc, přijatelná.

Podle Kateřiny Černovské, šéfky Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů, která sdružuje právě firmy nabízející mikropůjčky, dává RPSN smysl jen u delších půjček. "Jaký má smysl počítat roční průměr z něčeho, co ani rok netrvá?" ptá se a dodává, že úvěrové firmy mají s každou půjčkou spojeny přibližně stejné náklady, ať půjčují deset korun, nebo sto tisíc na sedm nebo třeba tisíc dnů.

Daniel Hůle ze společnosti Člověk v tísni by u mikroúvěrů daleko více než RPSN posuzoval to, co se skrývá ve smlouvě, především jaké tam jsou sankce a jak může dluh růst. Například Zaplo.cz účtuje za každý den prodlení 0,25 procenta z dlužné částky. U tisícikoruny je to tedy při měsíčním zpoždění sankce 75 korun.

Výrazně nejlevnější na trhu mikropůjček je Home Credit s novým produktem Japonská půjčka. Každých tisíc korun půjčuje za 33 korun při splacení do jednoho měsíce. RPSN se - při splacení za týden - pohybuje kolem 440 procent, při splacení za měsíc je to pak zhruba 47 procent. Home Credit službu testoval od roku 2013 pod jménem Click Credit a se zájmem o mikropůjčky je spokojený. "Počet poskytnutých půjček byl v řádu desetitisíců, půjčená jistina v řádu desítek milionů," uvádí Dalibor Kaláb, manažer projektu Japonská půjčka.

Může mikropůjčka někomu případně i pomoct? "Pokud mikropůjčkou člověk vykryje neočekávaný náklad a půjčku brzy splatí, může to pomoct. Ale v naprosté většině si lidé takovouto půjčku berou každý měsíc, a to je pochopitelně špatně," míní Hůle z Člověka v tísni.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity