Neděle 16. 12. 2018

V Česku startuje první investiční crowdfunding, lidé se budou skládat na firemní dluhopisy

01.06.2016

Finanční skupina Roklen v úterý spouští crowdfundingovou investiční platformu Fundlift, přes kterou bude široká veřejnost financovat rozvoj firem. Minimální investice je stanovena na 500 korun, výnosy jsou u pilotních projektů stanoveny na osm až deset procent ročně. Jako první budou přes Fundlift financovat svůj růst řetězec rychlého občerstvení Burrito Loco a projekt enLog zaměřený na úspory energie v oblasti osvětlení.

zpráva V Česku startuje první investiční crowdfunding, lidé se budou skládat na firemní dluhopisy

V Česku startuje další projekt zaměřený na takzvaný crowdfunding, při kterém se lidé na internetu po menších obnosech skládají na cílovou částku. Tentokrát ale nejde o peníze na dobročinné účely, nové vynálezy nebo půjčky fyzickým osobám.

Crowdfundingová platforma Fundlift, za kterou stojí finanční skupina Roklen, bude zprostředkovávat investování do firemních dluhopisů a dalších cenných papírů. S technologickým vývojem platformy pomáhaly firmy ze skupiny Rockaway, která ve Fundliftu vlastní desetiprocentní podíl.

Lidé budou moci přes Fundlift investovat částku od 500 korun, firmy mohou na druhé straně poptávat až milion eur. Služby platformy jsou pro investory zdarma, lidé ale zároveň ponesou veškeré riziko. Náklady a zisk Fundliftu pokryje poplatek vybíraný od financovaných firem. Pokud se podaří cílovou částku vybrat, Fundlift si z ní nechá pět procent. Jestliže se během upisovacího období, které trvá 60 až 90 dnů, nepodaří cílové částky dosáhnout, peníze se vrátí investorům.

Roklen v pondělí představil první dva projekty, jež se budou o financování od drobných investorů ucházet. Tři miliony korun na rozšíření pobočkové sítě poptává řetězec rychlého občerstvení zaměřeného na mexickou kuchyni Burrito Loco, který letos chce ke svým šesti pobočkám přidat další tři. Investorům slibuje tříletý dluhopis s osmiprocentním úrokem.

V případě velkého zájmu je firma připravena půjčit si pomocí crowdfundingu ještě o milion korun více.

Druhý projekt nazvaný enLog vydá tříletý investiční certifikát s desetiprocentním ročním úrokem. Start-up absolventa VUT v Brně Radima Malinowského se zaměřuje na optimalizaci nákladů na osvětlení ve firmách. Na svůj další rozvoj potřebuje milion korun a investorům kromě úroků slibuje také možnost směny certifikátu do podílu ve společnosti.

Ředitelka Fundliftu Andrea Lauren prozatím vylučuje, že by se na financování projektů podílela také skupina Roklen nebo sám Fundlift, tak jako to dělá například společnost PPF v případě jejího půjčkového crowdfundingu Zonky. "Sami jsme start-up, takže zatím s investováním do projektů nepočítáme. Určitě ale přes Fundlift budou své soukromé peníze investovat fyzické osoby, které za Roklenem stojí, včetně mě," řekla Lauren.

Manažerka, která v minulosti pracovala pro velké investiční banky jako JPMorgan nebo HSBC, počítá s tím, že Fundlift ještě v červnu představí další dva až tři projekty poptávající financování. Zaměřovat se chce zejména na růstové firmy, které budou nabízet inovativní produkt nebo službu.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity