Sobota 15. 12. 2018

V Česku vznikla největší investiční společnost. Bude spravovat aktiva za 250 miliard korun

04.01.2016

Investiční společnost ČP Invest se spojila se správcem aktiv Generali Investments CEE. Obě firmy patří do italské finanční skupiny Generali. Propojením vznikla největší investiční společnost na českém trhu, která spravuje aktiva v hodnotě přes 250 miliard korun.

zpráva V Česku vznikla největší investiční společnost. Bude spravovat aktiva za 250 miliard korun

Na českém investičním trhu se uskutečnila velká transakce, díky níž vznikla jednička v tomto oboru. Společnost ČP Invest se spojila se správcem aktiv Generali Investments CEE. K propojení dochází rok poté, co italská pojišťovací skupina Generali plně ovládla Českou pojišťovnu, kterou získala od skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Podle mluvčí Generali Investments CEE Šárky Bouzkové tímto spojením vznikla největší investiční společnost na českém trhu, která spravuje aktiva více než sto tisíc klientů v hodnotě přes 250 miliard korun. Transakci již schválila Česká národní banka.

ČP Invest dosud nabízel drobným klientům investice do otevřených podílových fondů. Tyto peníze pak spravovala společnost Generali Investments CEE. Nyní se obě společnosti slučují a z trhu mizí název ČP Invest.

Od spojení si Generali slibuje schopnost rychleji reagovat na změny na trhu. Zároveň se chce vedle drobných klientů více zaměřit také na zákazníky z řad firem, veřejných institucí nebo bank.

"Spojení obou firem nám umožní nabízet pod jednou střechou individuálním investorům i institucím kompletní služby jak v oblasti fondových produktů, tak v oblasti asset managementu, tedy správy aktiv," uvedl generální ředitel Generali Investments CEE Josef Beneš.

Začlenění ČP Investu do Generali souvisí s jedním z největších obchodů na českém trhu v posledních letech. Před třemi roky se investiční skupina PPF domluvila s Generali, že italská skupina po pěti letech spolupráce odkoupí podíl ve výši 49 procent ve společném podniku Generali PPF Holding. Jeho součástí je zejména Česká pojišťovna, jednička na tuzemském trhu.

Mnohamiliardová transakce se uskutečnila ve dvou etapách. V první fázi, která proběhla v březnu 2013, získala Generali od PPF 25 procent akcií holdingu, za které zaplatila 1,3 miliardy eur, tehdy přibližně 33 miliard korun.

K převodu druhého balíku akcií došlo v polovině ledna loňského roku, kdy Generali uhradila PPF za zbylých 24 procent akcií Generali PPF Holdingu 1,25 miliardy eur, tedy zhruba 34,6 miliardy korun. Tím PPF definitivně ztratila podíl v České pojišťovně.

Poté co Generali získala stoprocentní podíl v Generali PPF Holdingu, došlo už v loňském roce k přejmenování fondů ČP Invest. Z názvů, které začínaly Generali PPF, zmizela značka Kellnerovy investiční skupiny, jež byla nahrazena jinými třemi písmeny CEE, označujícími středoevropský region.

Generali je jedním z největších světových pojistitelů s předepsaným pojistným přesahujícím 70 miliard eur, tedy téměř dva biliony korun. Působí v 60 zemích světa, v nichž má 72 milionů klientů.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity