Úterý 11. 12. 2018

V Dukovanech budou odstávky bloků pokračovat i v lednu

08.12.2015

Dukovany (Třebíčsko) - V Jaderné elektrárně Dukovany budou neplánované odstávky vyvolané kontrolami svarů pokračovat i v lednu. Od 19. září dodává proud do sítě jen jeden ze čtyř dukovanských jaderných bloků. Z odstavených bloků by chtěl ČEZ nejméně jeden zprovoznit do konce roku, u všech tří ale letos potřebné práce udělat nestihne. Přesné termíny ukončení odstávek ještě stanoveny nebyly. Vyplývá to z údajů, které dnes ČTK poskytl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

zpráva V Dukovanech budou odstávky bloků pokračovat i v lednu

Kontroly svarů zahájili odborníci v elektrárně, protože při prověrce dokumentace byly zjištěny jejich nekvalitní rentgenové snímky. Z podnětu firmy ČEZ se okolnostmi provedení těchto kontrol začíná zabývat policie. "Případ budeme prověřovat, zda nedošlo k naplnění skutkové podstaty některého z trestných činů," řekla dnes ČTK policejní mluvčí Dana Čírtková. Problematické kontroly svarů pro ČEZ dělala firma Tediko.

Elektrárna Dukovany má instalovaný výkon 2040 megawattů. Při plném provozu pokrývá zhruba pětinu celkové spotřeby elektrické energie v ČR. Letošní výroba elektřiny je zatím kvůli odstávkám v meziročním porovnání nižší o 16 procent, do dnešního dne činila 12,23 terawatthodiny (TWh). Z toho plynoucí finanční ztrátu elektrárna podle Bezděka vyčíslí až po ukončení odstávek. Za celý minulý rok dodaly Dukovany do sítě 15,37 TWh proudu.

Kvůli kontrolám svarů odstavili energetici v Dukovanech blok číslo dvě v noci na 18. září a o den později zastavili i třetí výrobní blok. Blok číslo jedna odstavený podle plánu 28. srpna měl být původně zprovozněn v závěru října. Kontroly dokumentace svarů a jejich případné opravy zaměstnávají kolem 200 lidí. Jde o zaměstnance firmy ČEZ i dodavatelů. "Dlouhodobost odstávek je dána samotnou časovou náročností prováděných kontrol i omezenými kapacitami odborných profesí," uvedl Bezděk.

Podle říjnové tiskové zprávy Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) byly nekvalitní rentgenové snímky zjištěny u svarů v jaderné i nejaderné části Dukovan. Nejdál zatím kontrolní práce pokročily u bloku číslo jedna, kde by měli odborníci tento týden dokončit prověrku všech 1676 svarů. U bloku číslo tři je zkontrolováno 983 svarů z celkových 1341. V bloku číslo dvě, kde kontroly začaly nejpozději, se doposud podařilo energetikům ověřit 178 svarů z 1095.

Koncem roku měli energetici v Dukovanech podle původního plánu odstavit blok číslo čtyři, který je nyní jediný v provozu. Ani u této odstávky ještě není přesný termín stanoven. Bude záviset na tom, jak se firmě ČEZ podaří zprovoznit právě odstavené bloky.

Kvůli údržbě atomových elektráren se v pátek sešla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová s generálním ředitelem společnosti ČEZ Danielem Benešem. Uvedly to dnes Hospodářské noviny (HN). Drábové prý vadí to, že firma ČEZ v těchto elektrárnách nedělá důležité práce sama a zadává je. Beneš podle deníku oznámil, že pravděpodobně současný způsob údržby změní a větší část prací bude dělat ČEZ.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity