Pátek 18. 01. 2019

V Jeruzalémě začal za přítomnosti 70 delegací Peresův pohřeb

30.09.2016

Na Herzlově vrchu v Jeruzalémě začal dnes dopoledne státní pohřeb zesnulého bývalého prezidenta Šimona Perese za účasti 70 delegací z celého světa. Pohřeb začal smutečními proslovy, které pronesou politici i nejbližší příbuzní.

zpráva V Jeruzalémě začal za přítomnosti 70 delegací Peresův pohřeb

Rakev pokrytou státní vlajkou převezli ráno z budovy parlamentu, před nímž byla vystavena pro veřejnost celý čtvrtek. Peres zemřel ve středu ve věku 93 let, čtrnáct dní poté, co utrpěl mozkovou mrtvici.

Mezi oficiálními hosty je v první řadě americký prezident Barack Obama vedle premiéra Benjamina Netanjahua. Mezi 70 delegacemi je i česká, v níž je premér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. První proslov oslavující zesnulého pronesl prezident Reuven Rivlin.  

Jak upozornili odborníci, zatímco západní státy v mnoha případech zastupují prezidenti a nejvyšší představitelé, arabské země vyslaly nižší politiky, a to i Egypt a Jordánsko, které jako jediné arabské země podepsaly s Izraelem mírové dohody.

Nejvyšším z arabských politiků je palestinský vůdce Mahmúd Abbás, kterého oficiálně přivítal Netanjahu a jeho manželka. Za Egypt přijel ministr zahraničí Sammí Šukrí. Jordánský král Abdalláh II. poslal kondolenci, na pohřeb byl vyslán vicepremiér pro ekonomiku Džavád Anání, marocký král poslal svého poradce.

Pohřeb se koná za přísných bezpečnostních opatření srovnatelných podle izraelských sdělovacích prostředků jenom s pohřbem zavražděného premiéra Jicchaka Rabina v roce 1995. Peres bude pohřben stejně jako Rabin a další politici v sekci hřbitova vyčleněné pro izraelské vůdce.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity