Středa 12. 12. 2018

V srpnu byl druhý nejnižší počet bankrotů firem za osm let

06.09.2016

V srpnu bylo vyhlášeno 59 bankrotů obchodních společností, což je o tři méně než v červenci a zároveň druhý nejnižší počet za osm let. V srpnu bylo rovněž vyhlášeno 590 bankrotů fyzických osob podnikatelů, o 121 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie CRIF - Czech Credit Bureau, kterou dnes firma poskytla ČTK.

zpráva V srpnu byl druhý nejnižší počet bankrotů firem za osm let

"Za posledních osm let v ČR zbankrotovalo v jednom měsíci méně než 60 obchodních společností pouze v prosinci 2015 a v lednu a srpnu letošního roku. Fakt, že tři měsíce s nejnižším počtem bankrotů evidujeme v posledním roce, je dalším potvrzením pozitivního trendu, který sledujeme v posledních několika letech," komentovala čísla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Počty návrhů na bankrot se ale u obou kategorií zvýšily. V srpnu bylo podáno u obchodních společností 159 návrhů na bankrot, tedy o 40 více než v červenci. U fyzických osob podnikatelů bylo registrováno 720 návrhů, což je o 94 více než v předchozím měsíci.

Z hlediska hlavních odvětví bylo v srpnu nejvíce bankrotů obchodních společností vyhlášeno v odvětví obchodu (19 bankrotů) a stavebnictví (12). Nejméně to bylo v odvětví zemědělství, doprava a skladování a služby převážně pro podniky (shodně po dvou bankrotech).

V srpnu bylo nejvíce bankrotů obchodních společností vyhlášeno v Praze (29 bankrotů) a ve Zlínském kraji (šest). Ani jeden bankrot nebyl v tomto měsíci vyhlášen v Plzeňském a Karlovarském kraji a v kraji Vysočina. Nejvíce bankrotů fyzických osob podnikatelů bylo vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (90 bankrotů) a ve Středočeském kraji (68). Nejméně to bylo v kraji Vysočina (17 bankrotů) a v Praze (19).

V srpnu bylo vyhlášeno o 331 osobních bankrotů víc než v červenci

V srpnu bylo vyhlášeno 1385 osobních bankrotů, což je o 331 více než v červenci. Zároveň se o 182 zvýšil také počet návrhů na osobní bankrot, kterých bylo přihlášeno 1545. Vyplývá to ze zjištění společnosti CRIF.

Od září roku 2015 do srpna roku 2016 bylo vyhlášeno 16.248 osobních bankrotů, o 753 bankrotů méně než v předchozím období. Meziročně se tedy počet osobních bankrotů o čtyři procenta snížil. Zároveň bylo v posledních 12 měsících podáno 19.401 návrhů na osobní bankrot, což je meziroční pokles o pět procent.

Dynamika vývoje osobních bankrotů se v jednotlivých krajích výrazně liší. "Zatímco v Jihomoravském kraji se jejich počet meziročně snížil o 15 procent a v Olomouckém či Pardubickém kraji o 11 procent, v Libereckém kraji se naopak jejich počet meziročně o 12 procent zvýšil," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

V srpnu bylo nejvíce osobních bankrotů vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (207 bankrotů) a v Ústeckém kraji (162). Nejméně to bylo v kraji Vysočina (30 bankrotů) a v Plzeňském kraji (52).

o_1arvmjikr18n8ubr1iqnoq61jmlc.gif

o_1arvmjedg70g61b60tmsl1j25a.gif

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity