Pátek 18. 01. 2019

V účetnictví ministerstva spravedlnosti jsou chyby za 2,5 miliardy, zjistil Nejvyšší kontrolní úřad

16.01.2017

Nejvyšší kontrolní úřad objevil v účetní závěrce ministerstva spravedlnosti za rok 2015 chyby za téměř 2,5 miliardy korun. Více než polovinu zjištěných nesprávností tvořily nevykázané podmíněné závazky. Úřad také zjistil, že resort poskytl bez souhlasu vlády půlmilionový příspěvek do zahraničí. Tím porušil rozpočtová pravidla.

zpráva V účetnictví ministerstva spravedlnosti jsou chyby za 2,5 miliardy, zjistil Nejvyšší kontrolní úřad

Účetní závěrka ministerstva spravedlnosti za rok 2015 obsahuje chyby za téměř 2,5 miliardy korun. K takovému závěru dospěl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který v pondělí zveřejnil závěrečnou zprávu. Vedle účetních nedostatků NKÚ zjistil, že resort spravedlnosti poskytl bez souhlasu vlády více než půlmilionový dobrovolný příspěvek do zahraničí, čímž porušil rozpočtová pravidla. Podle ministerstva je většina pochybení pouze formálního rázu. Porušení rozpočtových pravidel resort odmítl.

Ministerstvo spravedlnosti chybovalo podle NKÚ ve všech výkazech, které tvořily účetní závěrku za rok 2015. Dokument tak podle kontrolorů nepodává věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví.

Více než polovinu zjištěných nesprávností tvořily nevykázané podmíněné závazky. Účetní závěrka proto obsahuje nesprávné informace o nárocích na budoucí rozpočty, upozornili kontroloři.

Ministerstvo postupovalo chybně také při odpisování dlouhodobého majetku, a to už od roku 2011, kdy organizačním složkám státu vznikla tato povinnost. Nesprávné a neúplné bylo podle NKÚ i účetnictví v oblasti transferů.

Mluvčí ministerstva spravedlnosti Jakub Říman v reakci na zprávu NKÚ uvedl, že převážná většina výtek se týká pouze formálních účetních pochybení. Například nevykázané podmíněné závazky nezkreslily celkový výsledek hospodaření ministerstva, ujistil mluvčí.

K oceňování dlouhodobého majetku resort používal zjednodušený způsob odpisování. "Dle závěrů NKÚ byl tento postup v rozporu s českými účetními standardy," uvedl Říman. Ministerstvo už podle něj přijalo opatření k nápravě nedostatků.

Kromě účetních nedostatků kontrola odhalila, že ministerstvo spravedlnosti poskytlo do zahraničí dobrovolný příspěvek ve výši 543 tisíc korun, aniž mělo souhlas vlády. Ten byl přitom nutný, a ministerstvo tak podle NKÚ porušilo rozpočtová pravidla.

S tím resort spravedlnosti nesouhlasí. Příspěvek Evropskému soudu pro lidská práva byl podle něj poskytnut z legitimních důvodů a rozpočtová pravidla neporušoval.

Zdroj: Hospodářské Noviny

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity