Sobota 15. 12. 2018

Velká americká stávka končí: Verizon se dohodl se 40 tisíci zaměstnanci

31.05.2016

Téměř 40 tisíc stávkujících pracovníků americké telekomunikační společnosti Verizon Communications se ve středu vrátí do práce. Společnost se totiž předběžně dohodla s odbory na nové pracovní smlouvě, podle které Verizon vytvoří 1300 nových pracovních míst a zvýší mzdy v příštích čtyřech letech o téměř 11 procent.

zpráva Velká americká stávka končí: Verizon se dohodl se 40 tisíci zaměstnanci

Dohodu ještě musejí potvrdit členové odborových svazů. Jedna z největších stávek ve Spojených státech za posledních několik let se ale zřejmě chýlí ke konci, napsala agentura AP.


Stávku v polovině dubna vyhlásily odborové svazy Communications Workers of America (CWA) a International Brotherhood of Electrical Workers, které dohromady zastupují téměř 40 tisíc zaměstnanců Verizonu v oblasti síťových služeb. Mezi ně patří telefonní, televizní i internetové služby zajišťované pomocí optických vláken.
Odbory stávku vysvětlovaly mimo jiné tím, že Verizon chtěl usnadnit propouštění. Spory ale panovaly i v otázkách týkajících se zdravotní péče, důchodů nebo přesunu míst v call centrech do zahraničí.


Více míst, vyšší platy
Společnost mimo jiné souhlasila, že v call centrech vytvoří zhruba 1300 nových míst a do vypršení kolektivní smlouvy v srpnu 2019 zvýší mzdy o více než deset procent. Dohoda se vůbec poprvé vztahuje rovněž na zhruba 70 zaměstnanců obchodů pro bezdrátovou komunikaci. Obsahuje ale také změny, které Verizonu umožní ušetřit peníze, například v oblasti zdravotního pojištění.


Odborový svaz CWA označil novou smlouvu za vítězství nejen pro zaměstnance Verizonu, ale pro pracovníky obecně. Podle Verizonu jde o dohodu, která je výhodná pro samotnou firmu i pro její zákazníky. Stávkou skončilo také poslední jednání o kontraktu v roce 2011. Na novém znění smlouvy se strany tehdy dohodly o dva týdny později. 

Zdroj: ČTK, E15

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity