Středa 12. 12. 2018

Většina Čechů podporuje vyšší daně pro lidi s vyšším příjmem

05.01.2016

Praha - Téměř dvě třetiny obyvatel Česka podporují vyšší zdanění pro lidi s vyšším příjmem. Polovině Čechů se daně lidí s vysokými příjmy zdají nízké, třem pětinám se naopak daně lidí s nízkým příjmem zdají vysoké. Vyplývá to z listopadového průzkumu, jehož výsledky ČTK poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

zpráva Většina Čechů podporuje vyšší daně pro lidi s vyšším příjmem

Celkem 64 procent dotázaných soudí, že by procento odvedené na daních u lidí s vysokými příjmy mělo být vyšší než u lidí s nízkými příjmy a 27 procent dokonce uvedlo, že by mělo být "mnohem vyšší". Pro zdaňování stejnou sazbou bez ohledu na výši příjmu se vyslovilo 26 procent. Jen dvě procenta odpověděla, že by lidé s vyššími příjmy měli na daních odvádět relativně méně než lidé s nízkým příjmem.

"V dlouhodobém srovnání je aktuální podpora progresivnímu zdanění příjmů poněkud nižší, než obvykle bývala, přičemž oproti rokům 2010 a 2012 se snížila o deset procentních bodů," napsali autoři průzkumu. Progresivní zdanění častěji podporují lidé nad 60 let, dále se základním vzděláním nebo vyučení, nezaměstnaní a voliči levice. Naopak proti jsou častěji vysokoškoláci a středoškoláci s maturitou, podnikatelé a živnostníci a voliči pravice. "Podpora daňové progrese rovněž klesá s rostoucím příjmem," uvedlo CVVM.

Daňovému systému v Česku nerozumí 61 procent občanů, ukázal také průzkum. Systém daní naproti tomu chápe 31 procent lidí. "Celkový podíl odpovědí představujících tvrzení, že lidé daňovému systému nerozumí, se ovšem meziročně snížil jen o tři procentní body, což je změna právě na hranici statistické chyby," poznamenali autoři průzkumu. Míra porozumění daňové soustavě se zvyšuje zároveň se vzděláním, životní úrovní a příjmem lidí.

Tazatelé CVVM se mezi 2. a 9. listopadem ptali 1054 lidí ve věku od 15 let.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity