Neděle 16. 12. 2018

Většina penzijních fondů poráží inflaci. Ubývá však účastníků

13.08.2015

Penzijní připojištění sjednané před spuštěním penzijní reformy vyneslo klientům podle dat Asociace penzijních fondů v prvním pololetí v průměru 1,14 procenta. Transformované fondy, ve kterých má téměř půlka národa naspořeno 328 miliard korun, tak mírně překonaly inflaci, růst cen v Česku totiž od počátku roku nepřevýšil procento.

zpráva Většina penzijních fondů poráží inflaci. Ubývá však účastníků

Ve výkonnosti penzijních společností však byly podstatné rozdíly, na inflaci tak nedosáhly hned tři z osmi fondů na trhu. Pomaleji než ceny rostl letos zatím výnos v případě transformovaných fondů Conseq, České spořitelny a NN, nejlépe naopak zhodnotila svých 35 miliard vkladů Axa.


„U transformovaného fondu očekáváme letošní výnos jedno procento,“ říká Pavla Kozáková z České spořitelny. Relativně nízký výnos blízký inflaci je dán konzervativní strukturou investic, takřka tři čtvrtiny vkladů měly transformované fondy na konci pololetí uloženy v dluhopisech české vlády.

Podstatně úspěšnější byli správci úspor v případě „penzijka“ sjednaného v nově vzniklých fondech od roku 2013. Takzvané účastnické fondy, které už střadatele nemusí chránit před ztrátou, vydělaly v průměru přes sedm procent, především díky větším investicím do akcií. V těch měly tyto fondy v průměru deset, často ale i dvacet a více procent.


Účastníků takzvaného třetího pilíře v Česku ubývá. Na penzi koncem druhého čtvrtletí spořilo o 83 tisíc lidí méně než v závěru letošního března. „V současné situaci přírůstky účastníků nelze očekávat, aniž dojde k odstranění příčin nejistoty účastníků, jejich další pozitivní motivaci ke spoření a impulzu směrem k prodeji produktů,“ vysvětluje prezident asociace fondů Aleš Prokop.

Zdroj: E15

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity