Pátek 18. 01. 2019

Vláda přijala návrh zákona o úvěru pro spotřebitele

05.12.2015

Vláda Bohuslava Sobotky na svém zasedání ve středu 2. prosince 2015 přijala návrh zákona o úvěru pro spotřebitele, který výrazně zvyšuje ochranu klientů bankovních institucí. Dále odsouhlasila opatření ke zlepšení kvality ovzduší v ČR a zaujala stanovisko k evropské směrnici o genderové vyváženosti.

zpráva Vláda přijala návrh zákona o úvěru pro spotřebitele

Nový zákon o úvěru posiluje ochranu spotřebitele
Zákon o úvěru pro spotřebitele, který dnes schválila vláda, výrazně zpřísní pravidla pro instituce a osoby, které poskytují finanční služby. Zákon zároveň posílí ochranu spotřebitele v oblasti úvěrových služeb.


„Dnes jsme udělali velmi důležitý krok v boji s lichvou. Schválený návrh zákona převádí dohled nad všemi nebankovními poskytovateli půjček pod ČNB a stanoví jim přísná pravidla. Do 3 měsíců od účinnosti zákona budou muset všichni, kdo dnes půjčují peníze, požádat o licenci ČNB. Dojde tak k výraznému posílení ochrany práv spotřebitelů,“ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka.


Novela zákona povede ke snížení objemu predátorských úvěrů a výrazně zvýší odpovědnost věřitele za to, komu poskytuje úvěr.  Dohled nad poskytováním úvěrů bude svěřen ČNB, která bude udělovat oprávnění k poskytování a zprostředkování spotřebitelských úvěrů.


Novela zároveň zpřehledňuje pravidla pro poskytování hypoték. Banky budou povinně uvádět přesnou konečnou částku hypotéky již v reklamních kampaních a tuto informaci budou muset písemně potvrdit ještě před podpisem smlouvy. Současně zákon umožní splacení až pětiny hypotéky měsíc před každoročním výročí uzavření hypoteční smlouvy.


Vláda schválila střednědobou strategii zlepšení kvality ovzduší v ČR  
Koaliční kabinet dnes schválil střednědobou strategie zlepšení kvality ovzduší v ČR a Národní program snižování emisí České republiky. Tato strategie poslouží jako podklad k čerpání z nových operačních programů a zastřeší programy zlepšování ovzduší pro jednotlivé zóny ČR.


Program snižování emisí přináší 23 prioritních opatření ve všech sektorech ekonomiky a má ambici významně přispět ke snižování emisí v České republice do roku 2020.


Vláda změnila rámcovou pozici k návrhu směrnice Evropského parlamentu o zlepšení genderové vyváženosti
Vláda dnes rozhodla podpořit návrh směrnice Evropského parlamentu a Rady o zlepšení genderové vyváženosti mezi členy řídících a dozorčích orgánů společností kótovaných na burze. Tento návrh je jedním z priorit eurokomisařky Věry Jourové.


Kabinet Bohuslava Sobotky považuje podporu vyrovnaného zastoupení žen a mužů v rozhodovacích pozicích v souladu s programovým prohlášením za jednu ze svých priorit.

Zdroj: Kurzy.cz

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity