Pondělí 21. 01. 2019

Vláda pro novelu zajištující financování zdravotnictví v krizi

03.02.2016

Praha - Vláda schválila návrh novely zákona o zdravotním pojištění, která má zavést mechanismus zajišťující financování systému v dobách ekonomické recese. O souhlasu kabinetu s návrhem ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) novináře informovalo tiskové oddělení vlády. Podle novely by tzv. anticyklický mechanismus měl zajistit náhradu výpadku prostředků zdravotního pojištění za ekonomické krize. V dobách ekonomického rozvoje by příspěvek státu naopak klesal.

zpráva Vláda pro novelu zajištující financování zdravotnictví v krizi

Od roku 2017 by podle návrhu měla být zavedena pravidelná automatická valorizace plateb státu. Ta by měla být vázána na všeobecný vyměřovací základ pro účely důchodového pojištění a doplněna právě anticyklickým mechanismem. Stát odvádí pojistné za 5,95 milionu lidí.

Pro letošní rok je vyměřovací základ za státní pojištěnce stanoven na 6444 korun, platba za osobu a kalendářní měsíc činí 870 korun. Po přijetí navržené změny by v roce 2017 měsíční platba státu stoupla na 943 korun, celkem by stát zaplatil 66,2 miliardy, proti letošnímu roku o 3,5 miliardy korun víc. Při pravidelné valorizaci by do roku 2020 stoupla měsíční platba státu na 1066 korun a stát by zaplatil celkem 76 miliard. Za roky 2017 až 2020 by tak na odvodech stát vydal navíc 13,3 miliardy korun.

Anticyklický mechanismus by se uplatnil přes koeficient počtu státních pojištěnců, který by vycházel z aktuálního stavu zaměstnanosti.

Ministerstvo v návrhu předpokládá, že výše platby státu za děti, důchodce či nezaměstnané by rostla alespoň stejně jako HDP. Nadále by se neměl zvětšovat rozdíl v odvodech za státní pojištěnce a ostatních skupin. Navýšením odvodů by zdravotnictví získalo prostředky na zvyšování platů lékařů a sester. To by mělo přispět k omezení odchodů zdravotníků z nemocnic.

Zdroj: ČTK

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity