Pátek 18. 01. 2019

Vláda projedná novelu trestního zákoníku: financování a podpora terorismu budou snadněji postižitelné

27.07.2016

Vláda dnes projedná novelu trestního zákoníku z dílny Ministerstva spravedlnosti, která zefektivní trestněprávní postih trestných činů spojených s terorismem.

zpráva Vláda projedná novelu trestního zákoníku: financování a podpora terorismu budou snadněji postižitelné

Novela mimo jiné chce zavést jako samostatné trestné činy financování terorismu, a také jeho propagaci a podporu. Novou úpravu trestního zákoníku připravilo Ministerstvo spravedlnosti jako odpověď na volání mezinárodních organizací po účinnějších nástrojích českého práva na současné teroristické hrozby.

„Jsem velmi rád, že vláda akceptovala náš apel na to, aby novela byla projednána co nejrychleji. V opačném případě hrozí snížení ratingu Česka v hodnocení mezinárodně uznávaných agentur, což by mohlo mít negativní politické i ekonomické důsledky,“ uvedl ministr Robert Pelikán.

Kriminalizace trestných činů spojených přímo i nepřímo s terorismem je dnes obsažena primárně v paragrafu 311 trestního zákoníku. Novela tuto obecnou úpravu zpřesňuje s cílem zajistit vyšší míru právní jistoty adresátů trestních norem. Návrh obsahuje samostatnou skutkovou podstatu, podle které se trestného činu dopustí ten, kdo "sám nebo prostřednictvím jiného finančně nebo materiálně podporuje teroristu, teroristickou skupinu nebo jejího člena anebo spáchání teroristického trestného činu", případně za tímto účelem shromažďuje peníze nebo jiné věci.

Novelizovaná právní norma zavádí i výslovný postih podpory a propagace terorismu. Trestné má být i poskytnutí nebo slíbení odměny teroristovi či pořádání sbírky na takovou odměnu, stejně jako poskytnutí výcviku k teroristickému činu či vycestování do jiného státu za účelem spáchání takového činu.

Zdroj: Parlamentní Listy 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity