Neděle 16. 12. 2018

Vláda schválila nový celní řád, má zjednodušit řízení pro firmy

15.01.2016

Praha - Vláda dnes schválila nový celní řád. Informoval o tom mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Díky změně by se mělo celní řízení pro firmy a dovozce zjednodušit. Účinnost zákona navrhuje ministerstvo financí na 1. květen letošního roku. Nový celní řád by měl do českého práva zavést také ustanovení celního kodexu EU, který od ledna nahradil starší evropskou normu.

zpráva Vláda schválila nový celní řád, má zjednodušit řízení pro firmy

Nově řád sjednocuje stávající postupy pro výkon celního dohledu, celní kontroly a celního řízení, včetně zajištění cla, jeho vyměření a následného výběru. Pro cla a obchod by se tak měly ve větší míře využívat moderní nástroje a technologie, především elektronické prostředí.

Cílem normy je také zjednodušit celní řízení, například v případě celního dluhu a osob, které jej mohou poskytnout. Celním dluhem je povinnost určité osoby zaplatit příslušné clo. Spolu s tím také zákon umožní využívat opakovaně tzv. celní jistotu, kterou je zajišťován celní dluh. "Tento způsob zajištění celního dluhu zjednoduší provádění celního řízení zejména malým a středním dovozcům, neboť nebudou nuceni zajišťovat celní dluh několika jednotlivě poskytovanými částkami zvlášť na každou operaci," uvádí důvodová zpráva k normě, kterou má ČTK k dispozici.

Ministerstvo odhaduje, že náklady Celní správy spojené se zavedením zákona budou 100 milionů Kč, hlavně na informační technologie, a měly by být pokryty především z fondů EU.

Nová norma si vyžádá podle ministerstva financí i novely zákonů o Finanční správě, zákona o Celní správě nebo zákona o dani z přidané hodnoty.

V případě Finanční správy se Generální finanční ředitelství stane pro účely zákona o státní službě bezprostředně nadřízeným služebním úřadem Odvolacího finančního ředitelství a finančních úřadů. Zároveň bude mít Finanční správa i Celní správa přímý přístup do vybraných evidencí veřejné správy, jako je Rejstřík trestů nebo rejstřík zástav vedený Notářskou komorou.

V zákoně o DPH by se měl například změnit příslušný finanční úřad pro firmy, které nemají v ČR sídlo ani provozovnu, a to z Finančního úřadu pro hlavní město Prahu na Finanční úřad pro Moravskoslezský kraj.

Zdroj: EuroZpravy

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity