Sobota 15. 12. 2018

Voila evropské akcie! Do fondů přiteklo rekordních 6 mld. USD

17.05.2017

Macron-rally? Rekordních 6,1 miliard dolarů přiteklo během týdne do fondů, které investují do evropských akcií. Investoři jakoby znovu nabývali optimismu, který složitě hledali v loňském roce, kdy do obchodování promlouvala nervozita z brexitu a centrální bankéři pokračovali v křížové výpravě proti hrozící deflaci.

zpráva Voila evropské akcie! Do fondů přiteklo rekordních 6 mld. USD

Důležité volby v Nizozemsku a Francii ale letos dopadly způsobem, který trhy nepoděsil, a hospodářská expanze na „starém kontinentu“ pokračuje. Nezaměstnanost v regionu sestoupila z maxim, na která se vyhoupla v pokrizovém období, a inflace je stabilnější. Hlavní akciové indexy ve Francii, Německu, Španělsku, Itálii a Švýcarsku letos poskočily o více než 10 procent. Graf banky Bank of America Merrill Lynch navíc ukazuje, že neobvykle optimistické jsou i prognózy týkající se celoročního růstu zisků. 

o_1bgargpbh8hj1tc7tcmepg1q9gd.jpg
Uvedená částka 6,1 miliardy dolarů je za pět obchodních dní do 10. května. Podle společnosti EPFR Global, která tato data sleduje od roku 2000, se týdenní příliv do evropských akciových fondů dostal nad 6 miliard dolarů za tu dobu poprvé. Týdení přílivy peněz do evropských akciových fondů ukazuje následující graf - včetně reakce po loňském hlasování Britů o brexitu a vítězství liberála Emmanuela Macrona ve francouzských prezidentských volbách: 

o_1bgargpbheh41fv3esgsbbm5fc.jpg

Příliv nového kapitálu je na úkor amerických akciových fondů. Ty mají za sebou naopak druhý týdenní odliv nových peněz, a to i přesto, že širší amerických akciový index S&P 500 se tento týden vyhoupl na nová rekordní maxima. Jenom za poslední týden vytáhli investoři z amerických akciových portfolií 2,4 miliardy dolarů.

Zdroj: Patria

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity