Sobota 15. 12. 2018

Volvu stoupl zisk o více než půlku. Akcie firmy letos posílily téměř o třetinu

26.04.2017

Zisk výrobce nákladních aut Volvo se z loňských 4,5 miliardy zvýšil na 7 miliard švédských korun. Vysokému zisku přispěla vyšší poptávka i snížení nákladů. Cena akcií druhého největšího výrobce nákladních automobilů na světě letos stoupla o 26 procent.

zpráva Volvu stoupl zisk o více než půlku. Akcie firmy letos posílily téměř o třetinu

Čtvrtletní provozní zisk výrobce nákladních aut Volvo se zvýšil více, než se čekalo. Stoupl na sedm miliard švédských korun (19,5 miliardy korun českých) z loňských 4,5 miliardy za stejné období. Vyplývá to z úterního prohlášení podniku. Analytici v průzkumech přitom počítali jen se ziskem 5,32 miliardy SEK.

Významně stoupla poptávka a firma těží i ze snížení nákladů. "Jsou to fantastická čísla," uvedl analytik investiční bankovní firmy Handelsbanken Capital Markets Hampus Engellau.

Objednávky nákladních aut meziročně vzrostly o 11 procent. Analytici přitom očekávali růst jen o sedm procent. Prodej nákladních aut v Evropě se loni vrátil na úroveň před začátkem finanční krize.

Firmě, která je po stránce příjmů největší společností ve Švédsku, se letos zvýšila cena akcií o 26 procent. Investoři se spoléhají na to, že škrty v nákladech se postarají o růst i v dalších letech, napsala agentura Reuters.

Volvo je druhým největším výrobcem nákladních automobilů na světě za německým konkurentem Daimler. I jeho čtvrtletní výsledky překonaly očekávání.

Divizi osobních aut Volvo Car prodala švédská automobilka v roce 1999 americké společnosti Ford Motor. Ta se v roce 2010 dohodla na jejím prodeji čínské firmě Geely.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity