Úterý 11. 12. 2018

Vydělat lze i na poklesu akcií, pozor na neomezenou ztrátu

01.09.2015

U investorů, kteří spekulují na pokles cen, jsou populární hlavně komodity. Kdo věří, že budou trhy klesat, může využít takzvané reverzní fondy. Spekulace na pokles zpravidla trvají maximálně několik týdnů. U komodit je lhůta delší.

zpráva Vydělat lze i na poklesu akcií, pozor na neomezenou ztrátu

Dlouhodobé oslabování trhů nebo jejich pád, jaký zažily akcie v souvislosti s vývojem v Číně, přináší investorům vážné ztráty. Mohou ale také využít situaci a spekulovat na pokles. Tato strategie je však velmi riziková, a je proto vhodná pro zkušené hráče na trzích.

Klasická spekulace na pokles cen akcií je obvykle krátkodobá, hovoří se tedy o obchodech nakrátko či krátké pozici. A je založena na půjčce cenných papírů. Vezměme si například akcie Erste Bank. Pokud by jejich cena činila 720 korun a investor čekal, že bude klesat, může na tom zkusit vydělat a půjčí si třeba tři sta akcií. Ihned je prodá, a získá tak 216 tisíc korun. Pokud akcie oslabí o 50 korun, investor usoudí, že je čas akcie prodat a vybrat si dosažený zisk. Akcie opět koupí, tentokrát levněji. Od 15 tisíc, které takto získal, musí odečíst úrok za půjčku akcií a poplatek za oba obchody.

Když ale cena akcií Erste Bank naopak vyskočí na 770 korun, má investor dvě možnosti. Může je koupit za tuto cenu, vrátit majiteli a skončit s patnáctitisícovou ztrátou plus náklady na obchod. Nebo čekat a doufat, že na transakci nakonec vydělá. Čím déle čeká, tím víc ale zaplatí za půjčené cenné papíry.

Nezapomeňte na brzdu
Spekulace na pokles je ovšem spojena s jedním velkým rizikem. Zatímco při klasické sázce na růst ceny akcií investor nejhůře přijde o investované peníze, při spekulaci na pokles může být investorova ztráta, když akcie stále roste, neomezená. Z tohoto důvodu by si měl, obdobně jako když sází na růst akcií, určit hranici, po jejímž dosažení je jeho obchod automaticky ukončen. Byť se ztrátou. "Proto tyto transakce umožňujeme jen zkušeným investorům," uvedl vedoucí on-line prodeje a marketingu Patrie Finance Petr Žabža.

Podle šéfa asset managementu (správy aktiv) firmy Colosseum Borise Tomčiaka činí úroky za půjčení cenných papírů v průměru kolem procenta ročně. U velkých firem, třeba Microsoftu, je to kolem 0,5 procenta ročně, u malých, třeba Seadrill Limited, s jejímiž akciemi se často spekuluje na pokles, kolem dvou až tří procent ročně. Provize obchodníka činí obvykle několik desetin procenta za pokyn. Tyto částky se samozřejmě mohou u jednotlivých obchodníků lišit, vždy má proto smysl porovnat nabídku více makléřů.

Na burze si akcie ČEZ nepůjčíte
Akcie i jiné instrumenty si lze půjčit na burzách. V takzvaném poolu Centrálního depozitáře pražské burzy je ale jen 100 tisíc akcií Fortuny a 40 tisíc akcií pojišťovny VIG. Loni 26. března z něj stáhla své cenné papíry Erste Bank. Od té doby je podle mluvčího pražské burzy Jiřího Kovaříka zájem o půjčky akcií z depozitáře mnohem nižší. Asi 46 procent z nich loni půjčila zájemcům Wood and Company Financial Services, dalších 28 procent UniCredit Bank.

Akcie ČEZ, Komerční banky i další atraktivní domácí tituly si lze půjčit od obchodníků s cennými papíry. Ve Fio bance je jich například 12, podobný počet nabízí Patria Finance, zaměřená hlavně na cizí tituly. Vždy si je třeba ověřit, zda jsou skutečně dostupné.

Podle senior makléře obchodování s cennými papíry Patrie Finance Jana Korba je zájem o obchody na pokles akcií malý. Týká se hlavně Erste Bank, Komerční banky, popřípadě VIG či ČEZ. U zahraničních cenných papírů jde spíše o individuální případy. Lepší je to u obchodů s certifikáty, opčními kontrakty (warranty) nebo u CFD kontraktů, které může klient rovněž využít ke spekulacím na pokles, a to bez většího omezení.

V Patrii realizuje klient pokyn, jímž chce spekulovat na snížení ceny akcií, telefonicky přes makléře, který zajistí vše ostatní. Transakce na pokles u jiných instrumentů lze realizovat elektronicky. Spekulovat na snížení ceny drahých kovů, surovin i jiných podkladových aktiv lze i přes zmíněné certifikáty, opční kontrakty (warranty) a CFD kontrakty. Pokud chce klient využívat obchody nakrátko bez poradenství, musí ale v Patrii podepsat speciální smlouvu.

Využít lze i fondy zaměřené na pokles
Tyto služby nabízí i jiné makléřské firmy. Podle mluvčího Fio banky Zdeňka Kováře zájem roste, spekulace na pokles ale využívá asi desetina aktivně obchodujících klientů banky. Ta je umožňuje u amerických akcií, lze si ale koupit i reverzní ETF. Jde o fondy obchodované na burze, které kopírují kurz vybraného aktiva. Cena reverzních ETF se vyvíjí opačně než u podkladového aktiva, na něž je vázána. Lze tak spekulovat na pokles vybraných indexů či různých sektorů. Banka umožňuje vydělat i na oslabení vybraných komodit, měnových párů a světových indexů přes futures kontrakty, obchodované na derivátových trzích.

Klienti makléřské firmy Colosseum mohou spekulovat na pokles cen komodit i akcií. Minimální objem investice není stanoven. Tomčiak hovoří u akcií minimálně o sto tisících. U intradenních obchodů s americkými akciemi požaduje regulátor, aby měl investor na účtu nejméně 25 000 dolarů, tedy asi 600 tisíc korun.

Obchody s komoditami jsou finančně náročnější. Příčinou je takzvaná finanční páka, která investorovi umožňuje obchodovat třeba jen s desetinou peněz, které by jinak k transakci potřeboval. Když je obchod ztrátový, musí ovšem uhradit vše. Proto by měl mít podle Tomčiaka k dispozici alespoň 200 tisíc korun. Do komodit lze investovat i od nižších částek, pak ale nemusí mít investor dostatečně rozložené riziko spojené s investicí.

Zájem o krátké prodeje je podle Tomčiaka u akcií nižší než u komodit. Některé komodity mohou dlouhodobě oslabovat, což zvyšuje možnost vydělat na poklesu jejich ceny. To je nyní případ zemního plynu v USA. Tyto obchody však probíhají na páku, a jsou tak velmi rizikové.

Paniku využívají hlavně velcí investoři
Když začnou akciové trhy panikařit, řada velkých institucionálních investorů začne spekulovat na pokles cen akcií a tlačí je dolů. "Dlouhodobě ovšem investoři tolik pozic na pokles akcií nedrží, a to kvůli vyšším nákladům na financování krátkých pozic a historickým datům, z nichž vyplývá, že ceny akcií dlouhodobě rostou. U komodit jsou spekulace na pokles snazší a má dlouhodobější charakter," dodal Tomčiak.

Podobně se chovají i měnové páry, s nimiž je možné obchodovat od necelých 20 tisíc korun. Je ale třeba vzít v úvahu rizikovost těchto transakcí: finanční páka bývá u těchto obchodů ještě vyšší než u komodit.

Spekulace na pokles zpravidla trvají maximálně několik týdnů. U komodit a měn jde ale často až o několik měsíců.

Colosseum umožňuje spekulovat na pokles více než 10 tisíc akcií registrovaných na stovce burz, které jsou na webu jeho brokera Interactive Brokers. V České republice působí přes svého partnera Lynx N. V.

Marketingový a account manažer této firmy Jonáš Mlynek doporučuje spekulovat na pokles spíše na likvidnějších zahraničních než na domácím trhu. Z českých titulů obchodovaných v zahraničí je zájem hlavně o Erste a ČEZ. Češi nejvíce spekulují na pokles ceny ropy, u akcií jde hlavně o spekulace reagující na aktuální vývoj.

Makléřská firma Cyrrus umožňuje podle analytika Tomáše Menčíka spekulace nakrátko hlavně formou ETF fondů a certifikátů zaměřených na pokles. V menší míře jde o obchody nakrátko s klasicky zapůjčenou akcií. ETF či certifikáty ke spekulacím na pokles mají kvůli poplatkům smysl od 50 tisíc korun. Aktuálně je zájem hlavně o spekulace na pokles cen některých komodit.

Obchody nakrátko využívají i fondy, zejména hedgeové. Investiční společnost Wood and Company ale v Česku nabízí fondy All Weather − dluhopisový a růstový, určené i pro menší investory, kteří mohou sázet na růst i pokles cen dluhopisů i akcií. Jak řekl šéf Wood and Company Jaroslav Krabec, využívají k tomu reverzní ETF umožňující vydělat na poklesu ceny podkladového aktiva, zpravidla indexu. Takto vytvořené krátké pozice fond zpravidla využívá k zajištění klasických dlouhých pozic v portfoliu, . V posledních týdnech fondy využívají tyto ETF k zajištění na akciových trzích daleko více než dříve.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity