Pondělí 10. 12. 2018

Vývozci lobbují za slabou korunu. Asociace exportérů se bojí posílení české měny k hodnotě 25,50 Kč za euro

02.11.2016

Intervence České národní banky pravděpodobně skončí v průběhu příštího roku, exportéři by si však přáli jejich prodloužení. Asociace exportérů očekává, že česká měna po ukončení kurzového závazku posílí až na 25,50 koruny za euro. Podle ekonoma Michala Skořepy však nebude posílení koruny tak výrazné vzhledem k uzavírání pozic ze strany zahraničních spekulantů.

zpráva Vývozci lobbují za slabou korunu. Asociace exportérů se bojí posílení české měny k hodnotě 25,50 Kč za euro

Uměle oslabená koruna a stabilní kurz vůči euru se českým exportérům zalíbily. Česká národní banka však naznačuje, že intervence skončí pravděpodobně v průběhu příštího roku − nejdříve však ve druhém čtvrtletí. Zástupci firem proto v předstihu hovoří o tom, že by bylo lepší, kdyby v nich ČNB pokračovala co nejdéle. Centrální banka drží od listopadu 2013 kurz české měny nad úrovní 27 korun za euro.

"To je naprosto jasné, stávající stabilní kurz nám naprosto vyhovuje. Navíc export má významný podíl na hrubém domácím produktu, takže to prospívá i ekonomice," říká Jiří Grund, zakladatel stejnojmenné firmy s koupelnovými předložkami. Právě v jeho hotelu v Mladých Bukách ve čtvrtek začne exportní fórum, kde chtějí firmy o tématu diskutovat. Zde chce také Asociace exportérů, které Grund předsedá, zveřejnit své výpočty.

"Pokud by byl nyní kurz 25,747 koruny za euro, jak to bylo před začátkem intervencí, exportéři by k srpnu 2016 přišli o 608 miliard korun," tvrdí místopředseda asociace Otto Daněk.

Podle Radomíra Jáče, hlavního ekonoma Generali Investments, sice oslabení koruny nebylo dobrou zprávou například pro dovozce, ekonomická data však potvrzují, že celkově si česká ekonomika vede dobře. "Kurzový závazek měl určitě příznivý dopad v tom, že stoupla domácí i zahraniční poptávka po české produkci," souhlasí ekonom Michal Skořepa z České spořitelny.

Zároveň však připomíná, že zvýšení poptávky nebylo hlavním úkolem intervencí.

"Cílem ČNB bylo především dotlačit inflaci zpět k cílové úrovni dvou procent. A je třeba dodat i to, že urychlení růstu ekonomiky od roku 2013 je dáno i jinými faktory."

Asociace exportérů podle svých analýz očekává, že po skončení režimu intervencí posílí koruna někam k úrovni 25,50 až 25,80 koruny za euro. Michal Skořepa to však označuje za nerealistické. Prudkému posílení měny podle něj zabrání investoři, kteří masivně nakupují koruny. Ti očekávají, že na konci intervencí vydělají − budou chtít koruny prodat. Tím ale bude na trhu korun přebytek, a kvůli tomu by nemělo být posílení koruny výrazné.

Jak navíc nedávno uvedl Skořepův kolega a hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil, centrální banka si nemůže dovolit silnější kurz než 26 korun za euro, aby nepodkopala svou schopnost plnit inflační cíl.

K dosažení inflačního cíle ČNB by mělo podle analýz dojít někdy kolem poloviny příštího roku, případně v jeho druhé polovině. Blíží se tak i termín konce intervencí. "Exit očekáváme blízko přelomu třetího a čtvrtého čtvrtletí 2017, tedy v září nebo říjnu 2017," uvádějí ve své aktuální prognóze analytici společnosti Cyrrus.

Naopak ING a její hlavní ekonom Jakub Seidler očekávají, že ČNB režim kurzového závazku ukončí už ve druhém čtvrtletí, aby trh alespoň částečně překvapila a snížila potřebu nadměrně intervenovat.

Intervence ČNB byly podle odhadů ING v posledních dvou měsících nejvyšší za poslední více než rok, za tři roky kurzového závazku tak ČNB vynaložila na hájení sedmadvacetikorunové úrovně přibližně 800 miliard korun.

Pouhé dosažení inflačního cíle však podle dřívějších prohlášení guvernéra Jiřího Rusnoka k ukončení intervencí stačit nebude. Situace v ekonomice bude muset být taková, aby plnění cíle bylo udržitelné. Centrální banka nechce riskovat, že by se musela k intervencím znovu vracet.

Přestože exportéři doufají v co nejdelší trvání intervencí České národní banky, šéfové asociace nabádají k opatrnosti. "Podle našeho přesvědčení je nejvyšší čas zajistit se proti posílení koruny. V posledních třech letech to za nás zajišťovala ČNB, ale skončí," říká Grund. Podle průzkumu centrální banky byla v třetím čtvrtletí zajištěna proti kurzovým rizikům jen přibližně čtvrtina vývozu.

Některé firmy se již připravily. "My se jistíme permanentně po celou dobu trvání kontraktu," říká Michal Košacký, jednatel plzeňského výrobce turbín Doosan Škoda Power. "Konce intervencí se tak příliš nebojíme, i když je jasné, že nám ekonomicky pomohly."

Zajištěný je i výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens. "Na posílení koruny se připravujeme, i proto jsme se zajistili na tři roky dopředu," říká mluvčí společnosti Jan Židek. Dodává však, že firmě se dařilo i při úrovni 25 korun za euro. "Současný kurz držený ČNB je tak pro nás benefitem."

Exportní fórum každoročně navštíví desítky exportérů. Letos se ho zúčastní i ministr průmyslu Jan Mládek či viceguvernér ČNB Mojmír Hampl, který přijede diskutovat hned po zasedání bankovní rady. Zástupci Exportní garanční a pojišťovací společnosti zde představí novou mapu exportních rizik, o které nedávno rozhodovala OECD.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity