Pátek 18. 01. 2019

Vždycky jsem věděl, že budu bohatý, říká multimiliardář Buffett

31.08.2015

Investorská legenda a třetí nejbohatší člověk planety Warren Buffett v neděli slaví pětaosmdesátku. Se jměním 64,3 miliardy dolarů by byl nejbohatší důchodce, jenže Buffeta na odpočinek neužije. „Hodlám pracovat do sta let a třeba i déle,“ prohlašuje šéf holdingu Berkshire Hathaway, který řídí od roku 1965.

zpráva Vždycky jsem věděl, že budu bohatý, říká multimiliardář Buffett

Čaroděj z Omahy, jak se Buffettovi přezdívá, z malé textilky Berkshire Hathaway vybudoval finanční kolos s tržní hodnotou 300 miliard dolarů.


Jím vedený konglomerát má podíly ve zhruba 80 společnostech nejrůznějších oborů - od spodního prádla přes banky, elektrárny, Coca-Colu, Exxon Mobil, Heinz až po výrobu tryskáčů.


Letos v srpnu Berkshire Hathaway oznámila svou největší akvizici v historii a převzala průmyslové firmy Precision Castparts za 37,2 miliardy dolarů. Jenom loni holding vydělal téměž 20 miliard dolarů čistého.


Byznysman ze školní lavice
První obchod udělal Buffett již v 11 letech. Nakoupil akcie Cities Services za 38 dolarů, aby je následně za pár měsíců prodal s dvoudolarovým ziskem. Po několika letech akcie této firmy atakovaly 200 dolarů.


Tehdy si Buffett uvědomil význam dlouhodobého investování. Shrnul ho slovy: „Jestli uvažujete o investování do akcií a nemáte minimálně desetiletý investiční horizont, nestojí tato investice za víc než deset minut vaší pozornosti.“

Mladý Buffett zpočátku pracoval ze své ložnice a rozmnožoval majetek svůj a svých příbuzných a přátel: v letech 1956 až 1969 ročně o 30 procent. Trh v té době rostl průměrně o sedm až 11 procent.


Buffett tvrdí, že není třeba bát se ani recese. V roce 1974, kdy burzy zažívaly divoké časy, vydělal nejvíc peněz. Radí také nedávat peníze do ničeho, čemu člověk moc nerozumí.


Recept na úspěch má zdánlivě prostý: investovat do podhodnocených firem s dobrým vedením.


Nadaný a skromný hráč bridge
Warren Edward Buffett se narodil 30. srpna 1930 v Omaze v americkém státě Nebraska. Jeho otec byl burzovním makléřem a poslancem. V mládí Warren vynikal v matematice, z hlavy dokázal vypočítat i složité vzorce. Hodně také četl, zejména o investování. Vystudoval Pensylvánskou, Nebraskou a Columbijskou univerzitu, kde získal titul magistra ekonomie. Poté pracoval například v otcově firmě a posléze založil investiční společnost Buffett Associates.


Buffett je známý zastánce zvýšení daní pro bohaté a nemá miliardářské manýry. V minulosti proslul výrokem, že nechápe, proč by jeho sekretářka měla platit vyšší daně, než miliardář. Žije velice nenáročně v domě, který si kdysi zakoupil za 30 tisíc dolarů. Jedinou jeho slabostí je prý vášeň pro luxusní letadla. O Buffettovi se rovněž ví, že se moc nepřátelí s vyspělými technologiemi. „Mám rád, když se věci nemění. Například žvýkačky. Ty budou stěží ohroženy nástupem internetu,“ prohlásil Buffett na konto informačních technologií.


Nejobdivovanější investor na světě je zná i svým nadhledem a smyslem pro humor. „Wall Street je jediné místo na světě, kde si lidé, kteří jezdí v Rolls Royce, nechávají radit od lidí, kteří jezdí metrem,“ prohlásil Buffett, který je též autorem výroku o tom, že „když zkombinujete nevzdělanost s obrovskou finanční pákou, můžete dosáhnout pozoruhodných výsledků.“


O tom, že se Buffett umí bavit i ve svých pětaosmdesáti letech, vypovídá i příspěvek na jeho twitterovém účtu, ve kterém se stylizoval do role drogového bosse z populárního televizního seriálu Perníkový táta.

 

o_19u1ecmp11ouvcj747j1i271gsoa.png

Mezi Buffettovi koníčky patří karetní hra bridge. Jednou dokonce prohlásil, že kdyby měl na cele tři slušné hráče, kterým by nevadilo hrát 24 hodin denně, vězení by mu až tak nevadilo.


Většinu svého majetku Buffett rozdá
O Buffettovi se mluví také v souvislosti s charitou, oblíbená je například internetová dražba oběda za jeho účasti. Ten spolustolujícího letos přišel na 2,35 milionů dolarů.


Buffet většinu svého majetku hodlá převést na nadaci Billa Gatese a jeho ženy Melindy a na další organizace, například na nadaci pojmenovanou po své zesnulé ženě. Již nějaký čas Buffett v rámci kampaně Giving Pledge (Příslib) vybízí nejbohatší osobnosti světa, aby se během života vzdaly alespoň poloviny svého jmění a věnovaly ji na dobročinné účely.

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity