Sobota 15. 12. 2018

Vzestup akcií Monety na burze zostřil bitvu o udržení O2 v prestižním globálním indexu

21.10.2016

Setrvání O2 v indexu MSCI ohrožuje Moneta Money Bank, která se po úpisu akcií stala tento měsíc nejobchodovanější akcií pražské burzy a posílila o 15 procent. Zastoupení v mezinárodním indexu je důležité pro to, aby se s akciemi O2 aktivně obchodovalo a aby titul sledovali velcí globální investoři. K přepočítání indexu dojde na základě údajů z obchodování v druhé polovině října. Případné změny složení indexu budou oznámeny 14. listopadu.

zpráva Vzestup akcií Monety na burze zostřil bitvu o udržení O2 v prestižním globálním indexu

Snaha o to, udržet telekomunikační společnost O2 v prestižním mezinárodním akciovém indexu, vrcholí. Akcie operátora, kde největší podíl vlastní finanční skupina PPF miliardáře Petra Kellnera, musí tento a příští týden splnit podmínky setrvání v globálním indexu MSCI. Pozici v prestižní skupině firem, kterou sledují velcí mezinárodní investoři, ohrožuje nečekaný růst nováčka na pražské burze: Monety Money Bank.

Americká firma MSCI, která vytváří stejnojmenné indexy, bude určovat nové složení ukazatele pro Česko na základě dat náhodně vybraného dne z posledních dvou týdnů října. O tom, zda nastane nejpravděpodobnější scénář, tedy že v indexu setrvá O2 a nově přibude i Moneta, rozhodne několik technických parametrů. Nejdůležitějším z nich je úhrnná hodnota volně obchodovaných akcií daných firem v poměru vůči zbytku tuzemského akciového trhu.

"S tím, jak se blíží přenastavení MSCI, začíná bitva o setrvání O2 v tomto indexu," říká analytik Patria Finance Ondřej Koňák. "Pro finální verdikt jsou absolutně klíčové poslední dva týdny října, během nichž si MSCI vybere náhodně jeden den k výpočtu nové bilance."

V indexu MSCI Czech Republic jsou v současnosti zastoupeny kromě O2 také dva větší tuzemské tituly − energetická společnost ČEZ a Komerční banka. Analytici předpokládají, že od prosince přibude i Moneta. Tu v květnu umístil na akciový trh bývalý vlastník, americký konglomerát GE. A minulý měsíc překvapivě prodal na trhu ještě další podíl. Díky větší nabídce akcií se Moneta stala tento měsíc nejobchodovanějším titulem pražské burzy a posílila více než o 15 procent. "Po nárůstu ceny akcií Monety se podstatně zvýšilo riziko, že O2 bude vyloučeno," napsali 17. října analytici Patrie svým klientům.

Tento týden začaly rychle růst také akcie O2. Mezi investory tak vzniklo podezření, že je někdo nakupuje za PPF ve snaze titul v indexu ubránit. Investoři, kteří toto podezření vyjádřili, nechtějí být citováni. Analytik Martin Vlček z BH Securities připustil, že by takové nákupy byly "jednou z možných variant a z hlediska motivace by dávaly smysl". Mluvčí PPF Zuzana Migdalová řekla, že společnost spekulace trhu nekomentuje.

"Je to opravdu souboj. Moneta roste prakticky každý den a O2 se její růst snaží následovat, aby vůči Monetě neztratilo na hodnotě," popsal situaci Vlček. Akcie O2 ve středu posílily o 3,4 procenta na 244 korun, nejvyšší úroveň od rozdělení firmy v polovině loňského roku. Jen za pondělí, úterý a středu se zobchodovalo v akciích operátora 513 milionů korun, tedy téměř tolik, kolik za celé září. Ve čtvrtek investoři vybírali zisky a akcie ztratila 1,6 procenta.

Členství v indexu MSCI pomáhá aktivnímu obchodování a drží titul v pozornosti globálních fondů, které podle indexu vytvářejí svá portfolia.

"Domníváme se, že není důvod, aby se akcie O2 v indexu MSCI neudržely a nebyly tam zastoupeny spolu s Monetou," řekl ředitel komunikace burzy Jiří Kovařík. "Byla by to i dobrá zpráva pro likviditu na pražském trhu."

Pro PPF je udržení akcie v indexu nejen záležitostí prestiže, ale také peněz − vyřazení by poškodilo její největší finanční investici v oblasti telekomunikací. Firma v minulosti několikrát zopakovala, že usiluje o to, aby se akcie aktivně obchodovala na trhu. Odchod O2 z MSCI by podle Patrie mohl způsobit, že by se investoři zbavovali akcií za asi 130 milionů dolarů.

Akcionáři O2 už efekt prestižního indexu znají z minulosti. Když loni 13. listopadu MSCI rozhodla o zařazení O2 do indexu, ztratil výrobce textilií Pegas Nonwovens, který byl vyřazen, 5,3 procenta své hodnoty. Akcie O2 naopak vyskočily o osm procent.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity