Středa 12. 12. 2018

Za Vánoce letos Češi plánují utratit 7700 Kč, více než loni

13.11.2015

Praha - Češi letos plánují utratit za vánoční dárky, výzdobu, jídlo a stromeček v průměru zhruba 7700 korun. Loni v tuto dobu plánovali útraty o 330 Kč nižší. Za samotné dárky chtějí lidé dát v průměru 4900 korun, což je o 250 korun více než loni. Na jídlo a výzdobu půjde 2300 korun a za vánoční stromek 500 korun. Ukázal to průzkum agentury STEM/MARK pro Cetelem.

zpráva Za Vánoce letos Češi plánují utratit 7700 Kč, více než loni

Většina lidí (93 procent) vynaloží na dárky do 10.000 korun a za jídlo a vánoční výzdobu do 5000 korun. Téměř polovina lidí (47 procent) nakupuje dárky na poslední chvíli, významně přitom mezi nimi převažují muži. Mezi nejčastější dárky bude patřit tradičně kosmetika, oblečení, knihy či parfém. Každý pátý plánuje nakupovat vybavení do domácnosti či kutilské potřeby. Mezi oblíbené předměty k obdarování bude patřit také spodní prádlo a šperky a hodinky.

Hotovostí plánuje podle průzkumu udělat radost svým blízkým pětina lidí. Nejméně budou peníze darovat svým blízkým Pražané, naopak nejvíce lidé na Moravě. S přibývajícím věkem přitom lidé darují peníze k Vánocům častěji. V plánu to má totiž 14 procent lidí do 30 let věku. U lidí starších 45 let jde už o dvojnásobek. Platí také, že s vyšším dosaženým vzděláním obliba peněz jako dárku pro blízké významně klesá.

Peníze si přitom přeje jen 13 procent dospělých a například kosmetiku jen 11 procent. Mezi nejčastější vánoční přání patří oblečení, které chce pětina respondentů. Následují knihy, které preferuje 18 procent lidí a parfémy. Ty si přeje každá čtvrtá žena.

Dárky pro děti tvoří zpravidla 30 až 70 procent celkových nákladů na dárky. Podle výsledků průzkumu se o letošních Vánocích dočká vytouženého dárku více dětí. Letos by se přání měla vyplnit 42 procentům z nich, což je o pět procentních bodů více než loni. Více než polovina dětí (55 procent) se dočká vytoužených věcí alespoň částečně.

Děti v předškolním věku touží podle rodičů v drtivé většině po hračce (88 procent). Ve věku od šesti do deseti let vedle hraček, stavebnic a stolních her (66 procent) chtějí také mobilní telefony (24 procent), tablety a čtečky (19 procent) a počítače a notebooky (16 procent). Tři procenta dětí v tomto věku už touží po penězích. U dospívajících hraje prim oblečení (46 procent), mobily (25 procent) a peníze (21 procent).

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity