Pátek 18. 01. 2019

Začíná EET, řada hospod končí. Plzeňskému Prazdroji zrušilo odběr piva přes tisíc restaurací

01.12.2016

Začíná platit elektronická evidence tržeb. Největší pivovarnická skupina v Česku, Plzeňský Prazdroj, HN potvrdila, že odběr piva zrušila tisícovka restaurací. Zavírají především malé a venkovské podniky. Asociace hotelů a restaurací odhaduje, že skončí až dvacet procent z celkového počtu až 40 tisíc hospod. Důvodem k zavírání podniků ale není jen EET. Jde například o zákaz hracích automatů, mnozí hospodští se bojí i chystaného zákazu kouření v restauracích, který nyní řeší poslanci.

zpráva Začíná EET, řada hospod končí. Plzeňskému Prazdroji zrušilo odběr piva přes tisíc restaurací

V hospodě na vrcholu turisticky oblíbené Milešovky ve středu načepovali poslední pivo. Ve čtvrtek už návštěvníci najdou na dveřích nápis Zavřeno.

"Dali jsme na hospodu velkou ceduli, že končíme kvůli elektronické evidenci tržeb," prohlásil provozovatel hostince Daniel Pitek. "Ta věc mi v podstatě znemožňuje pokračovat v podnikání," říká.

Se začátkem elektronické evidence tržeb, která je pro podnikatele v pohostinství a ubytovacích službách povinná právě od čtvrtka, zavírá řada dalších restaurací v zemi.

Největší pivovarnická skupina v Česku Plzeňský Prazdroj HN potvrdila, že od prosince ukončuje odběr jejího piva více než tisíc hospod.

Těch je v Česku podle odhadů Asociace hotelů a restaurací celkem 35 až 40 tisíc.

"Končí hlavně menší a vesnické hospody, které nepodávají teplé jídlo. Dá se ale předpokládat, že hlavní vlna dopadu EET ještě přijde s koncem roku," řekl obchodní ředitel Prazdroje Tomáš Mráz.

Pitek z hostince na Milešovce i majitelé dalších končících hospod obvykle tvrdí, že investice do technologií pro elektronické odesílání účtenek státu se jim zkrátka nevyplatí. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) prosadil e-tržby, aby omezil daňové úniky a zvýšil příjmy státu.

Mráz z Prazdroje už dříve odhadoval, že v souvislosti se zavedením EET by při pesimistické variantě mohla v příštích letech zavřít až třetina tuzemských restaurací. Podobný scénář předpovídá i zmíněná Asociace hotelů a restaurací.

"Celkově odhadujeme úbytek hospod až o 20 procent," prohlásil šéf asociace Václav Stárek.

Další pivovarnické a nápojářské společnosti, jež HN oslovily, zatím hlásí spíše nižší úbytky odběratelů nápojů. "Jedná se zhruba o několik desítek našich zákazníků," řekla PR manažerka Pivovarů Staropramen Denisa Mylbacherová.

"Neustále to sledujeme a zatím výrazné změny nevidíme. Nicméně kritické budou první tři měsíce a určitě s tím bude spojené i samotné zdražení piva," prohlásila Jana Pikardová z české pobočky Heinekenu.

Zdražování spojené se startem EET potvrzuje i šéf výrobce lihovin Stock Jan Havlis. "Od menších podniků máme informace o plánovaném či již provedeném zvýšení cen. Nejvíc na pivu a jídlu, méně na nealkoholických nápojích a lihovinách. Kvůli ohlášenému zdražení piva některými výrobci, ale i kvůli EET očekáváme růst cen o pět až 20 procent," odhadl.

Nejsou to však jen e-tržby, které nutí provozovatele především malých podniků skončit. "Úbytek hospod je dlouhodobější fenomén. Každoročně přestane fungovat pět procent provozoven, naopak asi dvě až tři procenta začnou nově podnikat," říká Stárek z Asociace hotelů a restaurací. "Důvodů je samozřejmě víc, mimo jiné stále přísnější regulace."

Jde například o zákaz hracích automatů, mnozí hospodští se bojí i chystaného zákazu kouření v restauracích, který nyní řeší poslanci.

Zhruba 40 tisíc podnikatelů v pohostinství je první skupinou, pro niž je elektronická evidence povinná. Během dalšího roku a půl se k nim přidají ostatní podnikatelé, kteří přijímají hotovost.

Podle odhadů ministerstva financí přinese novinka do státního rozpočtu jen za první rok přes čtyři miliardy korun. Jakmile budou tržby hlásit všichni, odhadl to Babiš až na 18 miliard. Ministerstvo slibuje, že v prvních týdnech budou úředníci shovívaví a dle možnosti budou řešit přestupky domluvou, nikoliv pokutou, která může být až ve výši 500 tisíc korun.

V pravidlech e-tržeb do poslední chvíle nebylo jasno. Dočasnou výjimku dostali například stánkaři, kteří prodávají občerst­vení "do ruky", podobnou úlevu získaly také farmářské trhy. S posledními návrhy na další výjimky pak přišel Babiš jen pár dní před začátkem e-tržeb. To rozhádalo vládní koalici a pro opozici to bylo důkazem, že zákon je nepřipravený a měl by být buď odložen, nebo rovnou zrušen. Ve sněmovně proto leží několik návrhů, které v elektronické evidenci tržeb chtějí další výjimky nebo změny pravidel.

Zdroj: Hospodářské Noviny

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity