Pátek 18. 01. 2019

Zájem investorů o nákupní centra roste. Nejvíce jich v Česku vlastní Vítkova CPI

08.02.2017

Společnost CPI Group podnikatele Radovana Vítka svou poslední akvizicí 11 nemovitostí ve střední Evropě posílila svou pozici největšího vlastníka obchodních center a nákupních parků v České republice. Podíl CPI vzrostl na 11 procent, ukazují aktualizované statistiky, které HN poskytla poradenská společnost Cushman & Wakefield. Nejlepší nákupní centra v Česku nabízejí roční výnos kolem pěti procent a investoři o ně mají velký zájem.

zpráva Zájem investorů o nákupní centra roste. Nejvíce jich v Česku vlastní Vítkova CPI

Společnost CPI Group podnikatele Radovana Vítka svou poslední akvizicí 11 nemovitostí ve střední Evropě posílila svou pozici největšího vlastníka obchodních center a nákupních parků v České republice. Podíl CPI vzrostl na 11 procent, přičemž firma má nemalý náskok před dalšími významnými majiteli zmíněných dvou obchodních formátů z řad mezinárodních společností. Dokládají to aktua­lizované statistiky, které HN poskytla poradenská společnost Cushman & Wakefield.

Žádná jiná firma než CPI v Česku nevlastní tolik nákupních galerií. Nejvíce sahají CPI na paty společnosti Sallerova výstavba a Intercora, jež patří podnikatelům z Německa. Ty však staví a provozují vedle samostatných supermarketů i nákupní parky − uskupení obchodů s levnějším až diskontním zbožím kolem venkovního parkoviště, a nikoli investičně nákladnější nákupní galerie s krytými pasážemi.

CPI má nejméně po jednom moderním obchodním centru ve čtyřech krajských městech a v Praze a další v menších městech. Dominantní pozici má CPI v Jihlavě, kde jí patří jediné velké nákupní centrum City Park. Dále v Mladé Boleslavi, kde vlastní obě dvě nákupní galerie, které ve městě fungují, a k tomu ještě retail park Na Radouči. Velmi silné postavení má CPI také v Českých Budějovicích, kde ovládá dvě nákupní centra − IGY a Géčko. Na Moravě CPI zatím žádnou nákupní galerii nemá, ale zato řadu nákupních parků a supermarketů s potravinami.

Investiční boom
Zájem investorů o obchodní centra v posledním roce zesílil. Kupci mají k dispozici velké množství volných peněz a hledají jejich zhodnocení. Nejlepší nákupní centra v Česku nabízejí roční výnos kolem pěti procent. Obchodníkům se daří, protože lidé se díky rostoucím mzdám a nízké nezaměstnanosti nebojí více utrácet.

Návštěvnost obchodních center od poloviny roku 2014 stabilně roste a ruku v ruce s tím se zvyšují i jejich obraty, slabší centra nevyjímaje. "Jestliže před 15 lety byl na českém trhu velký expanzní boom, dnes hovoříme o investičním boomu," řekl ředitel výzkumné společnosti GfK Czech Tomáš Drtina na nedávné odborné konferenci magazínu Stavební fórum.

Podle poradenské společnosti CBRE by letos mohli investoři za tuzemské komerční nemovitosti utratit zhruba 3,3 miliardy eur, v přepočtu skoro 90 miliard korun. Rekordních 47 procent z této částky si přitom rozdělí vlastníci nákupních center, zbytek připadne na kancelářské budovy či logistické areály. Velkou měrou se do investic promítne prodej balíku 11 nemovitostí skupině CPI, jenž dosud nebyl vypořádán. Kromě dalších rozjednaných transakcí včetně OC Letňany a brněnské Olympie se však žádné další velké akvizice neočekávají. Důvodem je to, že vlastníci většiny center nemají zrovna zájem prodávat.

"U maloobchodu se velká část trhu zobchodovala do rukou dlouhodobých investorů, tam s pohybem nejspíš počítat nelze. Nicméně několik málo jich je ještě v rukou společností, které budou přemýšlet o prodeji," řekl Alexander Rafajlovič, seniorní konzultant v poradenské firmě Cushman & Wakefield.

Za celý rok 2016 investoři utratili za komerční nemovitosti v České republice, Polsku, Maďarsku a na Slovensku přes 11 miliard eur. Česko přitáhlo třetinu celkových investic a v poměru ke své velikosti rostl český trh v tomto regionu nejdynamičtěji − objem investic meziročně vzrostl o 30 procent na 3,3 miliardy eur. Ve zbytku Evropy podle Cushman & Wakefield zaznamenaly investice do komerčních realit pokles.

"Česko má nejsilnější ekonomiku ve středovýchodní Evropě, přičemž jeho politická situace je relativně stabilní a již řadu let předvídatelná," komentoval Rafajlovič. Většina investorů preferuje ve středoevropském regionu Prahu. "Česko se umisťuje daleko lépe, než by tomu nasvědčovala velikost jeho ekonomiky," dodal Rafajlovič.

Studie konkurenční poradenské firmy CBRE ilustruje stabilitu českého investičního trhu na konkrétním příkladu. "Dokládá to nedávné rozhodnutí společnosti Marks & Spencer stáhnout se z kontinentální Evropy s výjimkou pouze dvou trhů, mezi něž patří i Česko," píše se ve studii.

Nájemci na koni
Tempo výstavby nových nákupních center v Česku zpomalilo. V letošním roce otevře jen jedno zcela nové obchodní centrum, a to v Jablonci nad Nisou. Pokud k tomu připočteme rozšíření pražského OC Chodov a budějovické IGY, letos přibudou celkem tři centra. Central Jablonec otevře na přelomu března a dubna.

Díky velké koncentraci nákupních center mají oblíbené módní značky při vyjednávání nájemních podmínek zpravidla navrch. To přiznává i developer Centralu Jablonec − společnost Crestyl. "My v Jablonci určitě nejsme na koni, museli jsme se snažit, abychom přilákali klíčová jména," řekl Omar Koleilat, ředitel Crestylu. Nájemné v tuzemských obchodních centrech v posledních letech stagnuje, CBRE však do budoucna očekává jejich růst.

Crestyl se rozhodl nákupní centrum v Jablonci neprodávat do doby, než si upevní svou pozici. A to může podle Koleilata trvat několik let. Společnost si bude moct vyjednat lepší cenu, když na číslech ukáže, kolik lidí centrum navštěvuje a jak moc v něm utrácejí. V prvních letech provozu se v nových centrech typicky menší část nájemců mění tak, aby byli z hlediska příjmu z nájmu vlastníci spokojeni. Na pořadu dne není ani prodej nákupního centra v Kladně, které Crestyl zprovoznil před dvěma lety, ačkoli jeho návštěvnost podle Koleilata meziročně vzrostla o 20 procent.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity