Sobota 19. 01. 2019

Zájem o investice do cenných kovů výrazně roste, hlásí tuzemští obchodníci

26.07.2016

Zlato a stříbro lidé vyhledávají především kvůli jistotě, jakou cenné kovy historicky poskytují.

zpráva Zájem o investice do cenných kovů výrazně roste, hlásí tuzemští obchodníci

Češi mají v době politických a ekonomických nejistot stále větší zájem o investice do drahých kovů. Největší firmy na trhu zaznamenaly růst prodejů o desítky procent, vyplývá z ankety ČTK.


Lídr českého trhu s investičním zlatem a stříbrem Golden Gate CZ v pololetí proti stejnému období loni eviduje 60procentní nárůst počtu uzavřených smluv. Celkem společnost prodala 422 kilogramů zlata a 2934 kilogramů investičního stříbra za celkem 506 milionů korun. Tržby klenotnictví ALO Diamonds, které se specializuje na prodej diamantů, za první pololetí vzrostly o 30 procent.


Značný zájem mají v posledních měsících investoři především o stříbro. Jestliže v roce 2015 nakoupili v Golden Gate v prvním pololetí dvě tuny stříbra, nyní prodeje stouply o 900 kilogramů. Cena stříbra je na vzestupu. Za posledních pět měsíců vzrostla o více než 25 procent.


Investoři zlato a stříbro vyhledávají především kvůli jistotě, jakou cenné kovy historicky poskytují. "Mnozí nevěří finančním trhům a hledají alternativy. Ukázalo se to i poté, co Velká Británie v referendu rozhodla o vystoupení z EU, což mělo na finanční trhy značný dopad. Zájem investorů o zlato i stříbro okamžitě vzrostl a začaly stoupat i ceny investičních kovů, uvedl předseda představenstva Golden Gate Vladimír Brůna.


Společnost Zlato prodala podle předběžných výsledků za první polovinu letošního roku 110 kg investičního zlata v celkové hodnotě 125 milionů korun. "Firma vstoupila na tuzemský trh až na sklonku loňského roku jako konsorcium několika předních hráčů, takže pro výsledky není meziroční srovnání. Ale v porovnání s koncem roku 2015 zaznamenáváme zvýšení prodejů jak kvůli narůstajícímu ekonomickému riziku, tak nejistotě a drasticky nízkým úrokovým sazbám, ale především díky výraznému růstu ceny zlata, které od začátku roku přidalo 24 procent," uvedl ředitel společnosti Libor Křapka.


Obavy z dopadů Brexitu, nadcházející nejistota před volbami v USA, ale především patová situace centrálních bank západního světa a s ní spojená další nadcházející kola tištění peněz by podle jeho odhadu měly ceny zlata před koncem tohoto roku ještě výrazně zvýšit.

Zdroj: Aktuálně 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity