Neděle 16. 12. 2018

Zákaz prodeje o svátcích přinese denní propad tržeb 700 milionů

23.10.2015

Navrhované omezení otevírací doby obchodních řetězců o některých svátcích by znamenalo denní propad tržeb zhruba 700 milionů korun včetně propadu odvodů DPH. Vyplývá to z materiálu Svazu obchodu a cestovního ruchu. Státní rozpočet by tak podle svazu přišel ročně o stovky milionů korun.

zpráva Zákaz prodeje o svátcích přinese denní propad tržeb 700 milionů

Podle mluvčí supermarketů Billa Lucie Borovičkové by norma měla největší dopad na zákazníky, kteří byli zvyklí nakoupit i ve dnech pracovního volna. "Očekáváme, že se sváteční nákupy přesunou na dny před svátky a prodeje jako takové to výrazněji neovlivní," uvedla Borovičková. Billa také očekává růst tržeb svých obchodů stop&shop na čerpacích stanicích, kterých se omezení nedotkne.

Dopad na komfort zákazníka, na tržbu řetězců již méně

Nábytkářský řetězec IKEA vychází ze svých zkušeností v Maďarsku, kde zákaz nedělního prodeje měl na tržby částečný vliv, ale menší, než řetězec původně očekával. "Nicméně (zákon) měl zásadní dopad na zákazníky a jejich komfort nakupování, jelikož se jejich zájem přesunul především na sobotu, čímž se v Maďarsku v tento den výrazně zvýšil počet zákazníků v našich obchodních domech," uvedl mluvčí IKEA Tomáš Kubík.

Vietnamské večerky si polepší

Podle mluvčího obchodů COOP Lukáše Němčíka může návrh dopadnout na tržby některých obchodníků. "Pro zahraniční řetězce může být vliv na tržby výrazný a naopak pro vietnamské večerky by to mohla být podpora. Stát by měl spíše podporovat tuzemské prodejce potravin," dodal Němčík. Vliv novely na počty zaměstnanců COOP neočekává.

S omezením otvírací doby počítá senátní návrh zákona, který v úterý Sněmovna před odpor pravice podpořila v prvním kole schvalování. Normu, o jejíž přijetí usilují odbory, nyní projednají sněmovní výbory.

Obchody by podle návrhu měly zůstat zavřené na Nový rok, o Velikonočním pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a o vánočních svátcích 25. a 26. prosince. O Štědrém dnu by obchody směly mít otevřeno do 12 hodin. Většina obchodníků ale má už nyní na Nový rok, 25. prosince či na Štědrý den odpoledne zavřeno z vlastního rozhodnutí.

Lékárny či čerpací stanice omezení nepostihne

Omezení by se nevztahovalo na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích, vlakových a autobusových nádražích a na prodejny ve zdravotnických zařízeních. Platilo by ale pro zastavárny, sběrny odpadů a prodejny použitého zboží. V Česku funguje asi 350 nákupních center.

Norma počítá s tím, že za porušení zákazu by obchodníkům hrozila sankce do milionu korun při prvním deliktu, za opakované porušení až pět milionů korun. Nyní prodejní dobu obchodů v Česku v době státních svátků žádný předpis nereguluje.

Zákaz se snaží odbory prosadit několik let. Argumentují mimo jiné tím, že by omezení umožnilo zaměstnancům strávit svátky v rodinném kruhu.

Zdroj: Týden

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity