Středa 12. 12. 2018

Zakladateli Googlu je internet malý, vyvíjí létající auto

13.06.2016

Larry Page, jeden ze dvou zakladatelů společnosti Google, vyvíjí v americkém Silicon Valley létající auto. Do příprav údajně investoval už 100 milionů dolarů. "Technologický pokrok je obrovský. To, co se objeví během následujících pěti až deseti let, bude neuvěřitelné," tvrdí letecký inženýr Mark Moore z NASA.

zpráva Zakladateli Googlu je internet malý, vyvíjí létající auto

Už desítky let se různí koumáci pokoušejí vyvinout auto, které vyjede z garáže a ze startovací dráhy, jež nemusí být betonová, se vznese do vzduchu. Výroba aeromobilů však zatím zůstává v podobě snů.

Časy se ale mění. Technologická revoluce přinesla nové materiály, autonomní navigační systémy a další vymoženosti. Do vývoje létajících aut se pustil minimálně tucet společností. Vedle start-upů také významní výrobci letadel a kosmické techniky.

Aeromobil učaroval také Larrymu Pageovi, spoluzakladateli Goog­lu. V současné době financuje dva start-upy, jejichž cílem je dostat do vzduchu auto na elektrický pohon, sloužící k přepravě "na objednávku" a na krátké vzdálenosti.

Page se podobně jako Jeff Be­zos, zakladatel a šéf obchodního portálu Amazon, nebo Elon Musk, majitel automobilky Tesla, rozhodl využít své bohatství k tomu, aby si splnil dětský sen. Před třemi lety proto založil v Silicon Valley firmu Zee.Aero, a to v těsném sousedství Mountain View, kde má centrálu společnost Google.

Podle agentury Bloomberg odvolávající se na dva zasvěcené zdroje do ní zatím investoval 100 milionů dolarů. V současné době zaměstnává asi 150 lidí a je zcela nezávislá jak na Googlu, tak jeho mateřském holdingu Alphabet.

Larry Page svým nejbližším spolupracovníkům řekl, že to, čím se jeho nová firma zabývá, bude skryto před zraky veřejnosti. Každý zaměstnanec dostal kartičky, které si může uložit třeba do peněženky. Na nich jsou uvedeny instrukce, jak elegantně "odpálkovat" dotěrné novináře. Ale i tak se kolem Zee.Aera stále objevují články plné spekulací.

Jediná informace, která prosákne na veřejnost, je od amatérských pilotů, jimž se občas podaří náhodně vyfotografovat podivně vypadající letadlo, většinou během jeho startu. Firma Zee.Aero využívá také hangár na letišti Hollister, vzdáleném asi 70 minut jízdy od Mountain View. Tam se ověřují dva zkušební prototypy.

Larry Page loni založil druhý start-up Kitty Hawk. Je menší než Zee.Aero a nikterak na něm nezávisí. Jeho úkolem je vyvinout aeromobil s odlišným designem, tedy konkurenta. Firmu Kitty Hawk řídí Sebastian Thrun, duchovní otec samořiditelného auta Googlu.

Odborníci soudí, že se aeromobily konečně prosadí. Vyvíjí se i na Slovensku. Firma Aeromobil zahájila letové zkoušky v říjnu 2014.

"Technologický pokrok, jehož bylo během uplynulých pěti let dosaženo, je obrovský. A to, co se objeví během následujících pěti až deseti let, bude prostě něco neuvěřitelného," tvrdí letecký inženýr Mark Moore, který léta pracoval pro Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity