Pátek 18. 01. 2019

Zaměstnavatelé čekají letos růst ekonomiky o 2,5 až 3,1 procenta

16.01.2017

Zástupci tuzemských podniků očekávají v letošním roce pokračování růstu české ekonomiky o 2,5 až 3,1 procenta. Přispěje k němu zejména čerpání strukturálních fondů EU, naopak brzdit jej bude nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců. Vyplývá to z ankety ČTK mezi zaměstnavatelskými svazy. Česká národní banka předpokládá za rok 2016 růst o 2,8 procenta, letos pak o 2,9 procenta.

zpráva Zaměstnavatelé čekají letos růst ekonomiky o 2,5 až 3,1 procenta

"Pro rok 2017 držíme predikci růstu HDP o 2,7 procenta zejména díky očekávanému oživení investiční aktivity, v níž doufáme i díky zlepšení čerpání fondů EU. Bohužel žádné další výraznější růstové faktory nevidíme," řekl ČTK ředitel sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu Bohuslav Čížek. Ekonomiku bude podle něj naopak brzdit nedostatek kvalifikovaných pracovních sil, ukončení kurzového závazku ČNB a posilování koruny či slabý růst evropské i světové ekonomiky.

"Růstu HDP přispívá hlavně spotřebitelská poptávka, takže ten by měl kopírovat rok 2016 a pohybovat se kolem 2,5 procenta. Tím spíše, že se ještě očekává růst investic vlivem uvolnění ventilu čerpání strukturálních fondů," doplnil prezident Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček. Z pohledu makroekonomického je podle něj dobře, že je nízká míra nezaměstnanosti, ale pro firmy se nedostatek pracovníků začíná stávat noční můrou. "Je to pro ně hlavní bariéra růstu. Prostě a jednoduše firmám chybí personální kapacity pro zajištění výroby a odbytu," dodal.

Hospodářská komora počítá se zrychlením růstu ze 3,0 na 3,1 procenta. Průměrná míra inflace by měla stoupnout z 0,6 na 1,5 procenta, míra nezaměstnanosti pak podle metodiky šetření Českého statistického úřadu klesnout ze 4,1 na 3,9 procenta. Zaměstnavatelé budou pokračovat ve zvyšování mezd, letos podle zářijové prognózy přidají svým zaměstnancům nominálně 4,8 až pět procent. Podle prosincové prognózy komory český vývoz v roce 2017 spolehlivě překoná psychologickou hranici čtyř bilionů korun za rok.

"I když letos překonáme čtyři biliony korun celkového exportu, míra růstu bude proti stavu před dvěma roky čtvrtinová," odhadl Havlíček. Pokud ukončí v roce 2017 centrální banka intervence, může s ohledem na spekulace na celkově dobrou formu ekonomiky posílit koruna větším skokem, což by spolu s nedostatkem pracovníků v exportně orientovaných firmách znamenalo stagnaci celkového vývozu. "Připočteme-li k tomu fakt, že více jak polovina exportu činí firmy navázané na automobilový průmysl, pak by v jiných odvětvích mohlo dojít dokonce ke snížení míry exportu," podotkl.

Růst české ekonomiky byl měl tento rok podle výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí a odhadů analytiků oslovených ČTK mírně zrychlit na 2,6 procenta z loňských 2,5 procenta. Zároveň by měla ještě více klesnout míra nezaměstnanosti, což by mělo být doprovázeno růstem platů a mezd. Inflace by měla rovněž růst a přiblížit se hranici dvou procent.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity