Čtvrtek 13. 12. 2018

Září bylo pro pražskou burzu zatím nejhorším měsícem roku

02.10.2015

Pražská burza má za sebou dosud nejhorší měsíc tohoto roku. Při pohledu na propady na zahraničních trzích lze ale výsledek domácího trhu považovat za nadprůměrný. Navzdory dobrým výsledkům firem na pražské burze ale platí, že investoři o pražský trh stále nejeví příliš velký zájem.

zpráva Září bylo pro pražskou burzu zatím nejhorším měsícem roku

Pražská burza má za sebou dosud nejhorší měsíc tohoto roku. Poslední zářijový den sice index PX posílil o solidních 1,2 procenta, pouze tak ale zmírnil výrazné celoměsíční ztráty. Celkově v září oslabil o 5,17 procenta, horší výsledek zaznamenal naposledy v prosinci, kdy propadl o šest procent.

"Jiskřičkou naděje může být právě pohled do minulosti, kdy se po prosincovém poklesu pražská burza následující tři měsíce v řadě naopak vydala solidně vzhůru," říká analytik společnosti BH Securities Jiří Zendulka. Zároveň však zdůrazňuje, že přes zářijový pokles si jinak pražský akciový trh vede letos v porovnání se zahraničními burzami nad očekávání dobře. Od počátku roku posílil index PX o 2,58 procenta. "Po zohlednění vyplacených dividend, měřeno indexem PX-TR, dokonce burza posílila o 6,59 procenta. Při pohledu na propady na zahraničních trzích lze výsledek domácího trhu považovat za velmi nadprůměrný," míní Zendulka.

Pro srovnání − britský index FTSE 100 letos oslabil o šest procent, americký S&P 500 takřka o sedm procent. Vůbec nejvýkonnějšími akciemi roku jsou zatím Pegas Nonwovens a Erste Group, které posílily zhruba o třetinu. Hvězdou posledních týdnů je pak akcie telekomunikační společnosti O2 CR, která po rozdělení společnosti posílila o 330 procent.

Navzdory dobrým výsledkům firem na pražské burze ale platí, že investoři o pražský trh stále nejeví příliš velký zájem. Od počátku roku se zde zobchoduje denně v průměru 694 milionů korun. To je sice zhruba o 80 milionů korun více, než byl loňský denní průměr, zároveň jde ale o druhý nejslabší výsledek za posledních 11 let. Opět k tomu velkou měrou přispělo nešťastné září, kdy svého majitele změnily každý den akcie za pouhých 611 milionů korun. Burza tak může jen vzpomínat na aktivní předkrizová léta, kdy se v roce 2005 každý den obchodovaly akcie za více než čtyři miliardy korun.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity