Pondělí 10. 12. 2018

Zasedání ECB regionálním měnám prospělo

23.10.2015

Středoevropské měny dnes vyčkávaly na rozhodnutí Evropské centrální banky a na její následnou tiskovou konferenci. Na té prezident Draghi naznačil, že program QE může být upraven již tento rok a že ECB diskutovala i možnost dalšího snížení depozitní sazby. Na základě těchto zpráv polský zlotý i maďarský forint zamířily na silnější úrovně. Polský zlotý si připsal 0,4 % (na 4,27 PLN/EUR), zatímco maďarský forint si polepšil o 0,3 % (na 310,6 HUF/EUR)

zpráva Zasedání ECB regionálním měnám prospělo

Kurz koruny si dnes udělal výlet až na úroveň 27,05 CZK/EUR. I jemu vylepšilo náladu zasedání ECB. V celodenním hodnocení však posílení kurzu představovalo necelou 0,1 %. Vzhledem k absenci zajímavých událostí budou regionální měny zřejmě i zítra těžit ze čtvrtečního zasedání ECB. Výjimkou může být polský zlotý, který se již připravuje na nedělní parlamentní volby. 

Volební průzkumy naznačují, že vítězem polských parlamentních voleb se pravděpodobně stane pravicová opoziční strana Právo a spravedlnost (PiS). Ta podle ekonomů SG s největší pravděpodobností zformuje koalici společně s Polskou lidovou stranou (PSL) a Hnutím Kukiz 15. Méně pravděpodobná varianta je, že by se vítězné straně podařilo sestavit vládu samostatně. Jedním z nejkontroverznějších návrhů PiS je zavedení daně na bankovní aktiva (0,39 %), popřípadě na finanční transakce (0,14 %). Kromě toho PiS slibuje snížení daně z přidané hodnoty z 23 % na 22 %, snížení daně pro malé podniky z 19 % na 15 %, opětovné snížení věku pro odchod do důchodu, zvýšení odpočitatelné položky daně z příjmů a další. Výsledky voleb by měly být vyhlášeny v pondělí. Do sestavení vlády může na trhu přetrvávat zvýšená volatilita. 

Zítra bude jedinou událostí v regionu zveřejnění polské zářijové míry nezaměstnanosti. Ta by se měla o jednu desetinu snížit na 9,9 %, když ve stejném období loňského roku činila ještě vysokých 11,5 %. 

Česká swapová výnosová křivka po vystoupení prezidenta Draghiho následovala svůj evropský protějšek a mírně snížila svůj sklon. Na kratším konci ztratila 2 bb, na delším konci 4 bb. 

Zdroj: Kurzy

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity