Pondělí 10. 12. 2018

Zásoby ropy v USA překvapivě klesly, cena ropy se přesto snížila na 50 dolarů. Trh nevěří dohodě OPEC

27.10.2016

Cenu ropy ovlivňují rostoucí obavy, zda OPEC sníží těžbu. Ve středu ji také ovlivnila zpráva Amerického úřadu pro energetické informace (EIA) o poklesu zásob. Očekávalo se naopak zvýšení zásob o 1,7 milionu barelů.

zpráva Zásoby ropy v USA překvapivě klesly, cena ropy se přesto snížila na 50 dolarů. Trh nevěří dohodě OPEC

Zásoby ropy ve Spojených státech se za minulý týden překvapivě snížily o 553 tisíc barelů.

Jenže se očekávalo naopak zvýšení, a to o 1,7 milionu barelů. Například Americký ropný institut (API) minulý týden dokonce uvedl, že zásoby stouply o 4,8 milionu barelů, což se ale nepotvrdilo.

A ceny ropy na to ve středu zareagovaly. Severomořská ropa Brent ve středu kolem 16:40 středoevropského času zlevnila o 0,5 procenta na 50,54 dolaru za barel, když se během dne cena snížila až na 49,70 dolaru, nejníže od konce září. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zlevnila 0,2 procenta na 49,87 dolaru za barel.

Nejistá dohoda kartelu OPEC
Kromě zprávy o amerických zásobách ovlivňuje trh s ropou hlavně nejistota kolem dohody států OPEC v Alžíru. Ministři energetiky států v kartelu se v září poprvé za osm let dohodli na snížení těžby. Dohodu má ovšem potvrdit až listopadové zasedání OPEC ve Vídni. Produkce kartelu se má snížit na 32,5 až 33 milionů barelů denně. 

Spíše skeptický je k dohodě o omezení těžby analytik Komerční banky Miroslav Frayer. "Ani v době, kdy byla cena na minimu, k dohodě přes optimistické předpoklady nedošlo. Nyní je cena barelu ropy ještě o tři čtvrtiny větší," řekl Frayer.

Podíl OPEC na trhu navíc klesá a jeho vliv na cenu už není tak velký jako v minulosti. "Pokud nenajde další spojence, bude to mít s prosazením snížení těžby složité," řekl Frayer.

Největším světovým producentem ropy na světě je Rusko. Jeho ministr energetiky Alexandr Novak ale před týdnem řekl, že Rusko počítá spíše se zvýšením produkce na zhruba 11 milionů barelů denně. Moskva je maximálně ochotná svoji těžbu zmrazit.

Dilema Saúdské Arábie
Řada členů se snaží získat z dohody výjimku. V pondělí Irák, který je druhým největším těžařem v kartelu, oznámil, že se na dohodě nechce podílet, protože potřebuje peníze na boj s Islámským státem. Země nyní těží 4,7 milionu barelů denně.

Irácký ministr ropného průmyslu Džabár Alí Luajbí se má ve Vídni setkat s mezinárodními firmami, které mu předloží nabídky na rozvoj dalších dvanácti "malých a středních ropných polí", jež leží na jihu a ve středu země. Většina z nich ale produkcí odpovídá těžbě Velké Británie.

Již dříve na stanovení limitů odmítavě reagoval Írán, který se po skončení mezinárodních sankcí snaží co nejrychleji obnovit svůj podíl na ropném trhu a chce těžit čtyři miliony barelů denně. Těžbu nechtějí omezit ani Nigérie a Libye, které to odůvodňují ozbrojenými konflikty, jež ovlivňují jejich těžbu. Nespokojena je s přidělenými limity pro těžbu i Venezuela.

Konzultant Olivier Jakob ze společnosti Petromatrix tak v tweetu OPEC přejmenoval na "Organization of Producers Exempt from Cuts" (Organizace producentů osvobozených od snížení těžby). V září státy ropného kartelu vytěžily rekordních 33,6 milionu barelů.

Hlavním architektem dohody je Saúdská Arábie, která je největším hráčem v kartelu. Království ale čelí dilematu, jestli dohodu držet i za cenu ještě většího snížení vlastní těžby. Loňský deficit země byl 367 miliard rijálů (2,4 bilionu korun). Saúdové musejí kvůli nižším příjmům šetřit a ruší nebo odkládají projekty v řádu miliard dolarů. Saúdská Arábie ovšem naznačovala, že by mohla požadavky Nigérie a Libye akceptovat.

Mezinárodní měnový fond nedávno uvedl, že země Blízkého východu vyvážející ropu v loňském roce v důsledku nižších cen suroviny přišly o 390 miliard dolarů (zhruba 9,3 bilionu korun).

Cena ropy spíše poroste
Pokud OPEC na zasedání koncem listopadu limity potvrdí a začnou platit od 1. prosince, projeví se podle obchodníků oslovených agenturou Reuters jejich efekt na cenu ropy spíše u kontraktů s dodáním v únoru 2017 než v cenách na volném spotovém trhu.

Podle analytika Komerční banky Frayera bude cena ropy postupně růst na 60 dolarů příští rok a v roce 2017 očekává cenu na 70 dolarech za barel.

Odhad průměrné ceny ropy na příští rok na 55 dolarů za barel v říjnu zvýšila i Světová banka. Ve čtvrtletní zprávě banka pro komodity obecně předpovídá zvýšení cen energií zahrnujících ropu, zemní plyn a uhlí o 25 procent.

"Napřesrok očekáváme solidní růst cen energií, který potáhne ropa," uvedl ekonom Světové banky John Baffes. Nejistotou ale podle něj zůstává právě realizace dohody OPEC.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity