Pátek 18. 01. 2019

Zbavím se Agrofertu v lednu, prohlásil Babiš

05.01.2017

Pokud poslanci přehlasují prezidentské veto novely zákona o střetu zájmů, zbaví se ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš svého koncernu Agrofert do konce ledna. Babiš to řekl ve středu večer v České televizi.

zpráva Zbavím se Agrofertu v lednu, prohlásil Babiš

Podle novely — označované někdy také jako „lex Babiš” — nebudou mít firmy členů vlády přístup k veřejným zakázkám, nenárokovým dotacím a investičním pobídkám. Budoucím členům vlády novela zakazuje provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk.

Babiš už dříve řekl, že se Agrofertu zbaví, pokud zákon projde. [celý článek] Nyní naznačil, kdy by to mohlo být. „Já myslím, že to bude v lednu tohoto roku,“ řekl Babiš.

„To bude velká událost. Já doufám, že už potom se mě nikdo nebude ptát na Agrofert, když už ho nebudu vlastnit,“ dodal Babiš, který kvůli své dvojroli podnikatele a politika opakovaně čelil dotazům novinářů i kritice opozice.

Neupřesnil nicméně, jakým způsobem se firmy zbaví. „Zbavím se akcií Agrofertu. Nebudu akcionář Agrofertu,“ řekl s tím, že na věci pracují právníci. Dodal také, že prodá fond Hartenberg, který Babišovy peníze investuje do zdravotnictví.

I tak je ovšem šéf ANO dál přesvědčený, že je zákon protiústavní a poškozuje ho. „I když to udělám a vyhovím zákonu, tak budu bojovat za svoje práva,“ poznamenal Babiš.

Zeman zvažuje obrátit se na Ústavní soud
K veřejným zakázkám, nenárokovým dotacím a investičním pobídkám by podle předlohy neměly přístup společnosti, v nichž členové kabinetu drží nejméně čtvrtinový podíl. Babiš vlastní skupinu Agrofert stoprocentně. Omezení by se mohlo vztahovat právě také na fond Hartenberg.

Prezident Miloš Zeman novelu koncem loňska vetoval s vysvětlením, že předpis je v rozporu s českým ústavním pořádkem a mezinárodními smlouvami, zasahuje do svobody jednotlivce a jeho základních práv. Pokud Sněmovna jeho veto přehlasuje, chce se prezident obrátit na Ústavní soud. 

Poslanci by měli o novele znovu hlasovat na schůzi Sněmovny, která začíná v úterý 10. ledna. Pro přehlasování veta je třeba 101 hlasů. V září Sněmovna zákon přijala hlasy 135 ze 183 přítomných poslanců, v listopadu potvrdila předlohu se senátními úpravami hlasy 125 ze 174 poslanců.

Zdroj: ČTK, Novinky 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity