Pondělí 21. 01. 2019

Zeman dělá z eura opět téma

01.06.2015

Prezident Zeman si do Lán na debatu o euru pozval premiéra, ministra financí a současného i budoucího guvernéra ČNB. Ministr financí Andrej Babiš chce k přijetí eura vyhlásit nezávazné referendum. Premiér Bohuslav Sobotka Babišův nápad s referendem odmítá

zpráva Zeman dělá z eura opět téma

Ministr financí Andrej Babiš chce k přijetí eura vyhlásit nezávazné referendum.
autor: HN - Libor Fojtík

 

Taková sestava ještě nikdy u jednoho stolu nedebatovala o tom, zda a kdy Česko bude platit společnou evropskou měnou. Velký příznivec co nejrychlejšího přijetí eura prezident Miloš Zeman si do Lán pozval premiéra, ministra financí a současného i budoucího guvernéra ČNB. Hned po skončení čtyřhodinového jednání se pak ministr financí Andrej Babiš (ANO) vytasil s návrhem nezávazného referenda, které by se spojilo s volbami do sněmovny 2017 a v němž by opuštění koruny měla schválit nadpoloviční většina Čechů.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) Babišův nápad, o němž na schůzce nepadlo ani slovo, odmítá. "Kdyby už mělo být referendum, tak určitě závazné. Ale dnes není nutné, protože Česká republika už jedno referendum měla, a sice o vstupu do Evropské unie," říká Sobotka s tím, že souhlas s členstvím znamenal i závazek euro přijmout.

Sobotka přijetí eura podporuje, trvá ale na tom, že jeho vláda nebude určovat, kdy se tak stane. S argumentem, že jde o alibismus, zavrhuje referendum i Pavel Bělobrádek, šéf poslední vládní strany KDU-ČSL.

Případné referendum by zřejmě dalo argumenty odpůrcům eura, například ODS. Negativní výsledek všelidového hlasování je totiž poměrně předvídatelný. Výzkumy veřejného mínění dlouhodobě ukazují, že euro odmítá většina Čechů. Odpor navíc postupně roste, nyní je pro ponechání koruny sedm lidí z deseti. 

Přimět občany hlasovat pro opuštění národní měny se dosud nepovedlo v žádné evropské zemi. Referenda ve Švédsku a Dánsku přitom probíhala dávno před krizí eurozóny, která si vynutila vznik stamiliardových záchranných fondů, do nichž musí členské státy přispívat.

Právě náklady na záchranu Řecka vidí jako největší problém i Babiš. "Euro není ani zárukou lepších podmínek pro občany a pro podnikatele. Po vstupu bychom museli zaplatit 51 miliard korun plus ručit za závazky jiných států," tvrdí ministr financí. "Pro mě je hlavní neznámá Řecko. Každý ví, že své dluhy nesplatí, že je bankrot," říká Babiš, který současně uznává výhody eura pro zahraniční obchod a investice.

Pro Sobotku náklady související s řeckými problémy nejsou rozhodující překážkou. "Nebudeme vstupovat do eurozóny ani příští rok, ani přespříští rok, ani přespřespříští rok a situace s Řeckem se do té doby vyřeší a bude zřejmé, jaký dopad to bude mít na země nově vstupující do Evropské měnové unie," říká Sobotka.

Jasnými příznivci eura jsou střední a velké firmy. "Pro byznys je euro zásadní věc. Podle průzkumu mezi našimi členy je pro jeho zavedení 80 procent firem," říká Jaroslav Hanák, šéf Svazu průmyslu a dopravy, který byl na lánské schůzce jako prezidentův poradce. Hanák o padesátimiliardových nákladech, jež zmínil Babiš, mluví jako o "vstupním poplatku".

Česko nyní bez potíží plní všechny ekonomické podmínky potřebné ke vstupu do eurozóny - s výjimkou jediné. Nepožádalo dosud o vstup do Evropského mechanismu směnných kurzů, v rámci něhož nesmí měna posílit nebo oslabit o více než 15 procent. 

Jak ukázal příklad Slovenska, které přijalo euro v roce 2009, ani tento poslední krok do eurozóny neznamená záruku předvídatelného kurzu měny. Slovenská koruna během přípravy na vstup posílila o více než čtvrtinu. "Rozhodování o kurzovém zajištění by pro podnikatele nebylo minimálně na dva roky triviální úlohou. Tato nejistota by se ale výrazně snížila, pokud česká ekonomika bude mít delší časový prostor přiblížit se vyspělejším sousedům," argumentuje hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová, která šest let spolurozhodovala o politice ČNB.

Od koruny lze ve střednědobém horizontu čekat posílení. Nyní ji však ČNB v rámci boje za vyšší růst cen drží záměrně slabou. To jednoznačně pomohlo exportérům a přispělo k růstu celé ekonomiky, který je podle pátečních údajů nejvyšší v celé Evropě. Naopak mzdy v Česku vyjádřené v eurech oproti sousedním zemím propadly.

nullZdroj: Hospodářské Noviny 

 

 

 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity