Pondělí 10. 12. 2018

Zeman pověří Babiše jednáním o sestavení vlády příští úterý

24.10.2017

Prezident Miloš Zeman příští týden v úterý pověří předsedu ANO Andreje Babiše jednáním o sestavení vlády. Na tiskové konferenci to potvrdil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Stane se tak na pracovním obědě, na který byl pozván i Radek Vondráček, kterého chce ANO nominovat do čela Sněmovny. Zeman bude jednat i s dalšími stranami, všechny strany už termín setkání podle Ovčáčka potvrdily. Jako s posledními se setká se Starosty a nezávislými 16. listopadu. Zasedání nové Sněmovny svolal prezident podle očekávání na pondělí 20. listopadu.

zpráva Zeman pověří Babiše jednáním o sestavení vlády příští úterý

Zeman Babiše v Lánech přijal v pondělí odpoledne. Šéf hnutí ANO poté novinářům řekl, že o sestavení vlády bude vyjednávat do doby, než bude zvoleno nové vedení Sněmovny. Poté očekává, že bude pověřen sestavením vlády.

Zeman už dříve avizoval, že dodrží předvolební slib a Babiše pověří sestavením vlády. O jiném jménu by uvažoval jen v případě, že by Babiš předsedou vlády být nechtěl. To by ale prezident považoval za chybu.

Zasedání Sněmovny svolal Zeman na 20. listopadu

Zasedání nové Sněmovny svolal prezident Zeman na pondělí 20. listopadu. ČTK o tom informoval mluvčí Ovčáček. Prezident v souladu se svým dřívějším prohlášením využil maximální třicetidenní lhůtu, kterou mu ústava na svolání zasedání dává.

Zasedání dolní komory parlamentu je stálé, zpravidla trvá po celé čtyřleté funkční období Sněmovny. Jeho začátek se bude shodovat i s termínem její ustavující schůze.

Zeman svůj úmysl ohledně svolání zasedání Sněmovny oznámil už minulý pátek, v první den sněmovních voleb. Zdůvodnil to tím, že tak chce získat co nejvíce času na diskusi parlamentních stran a hnutí. Podobně postupoval i po minulých sněmovních volbách před čtyřmi lety.

"Důvod tohoto mého ohlašovaného rozhodnutí je v tom, že některé strany se dokonce chystají obstruovat či chcete-li sabotovat volbu předsedy Poslanecké sněmovny, bez níž nelze učinit další navazující kroky," uvedl v pátek ke svému rozhodnutí Zeman.

Zasedání označuje celkovou činnost Sněmovny mezi volbami, v jejímž rámci se konají jednotlivé schůze. Zasedání Sněmovny má ze zákona svolat prezident tak, aby začalo nejpozději 30. den po volbách. Kdyby je nesvolal, dolní komora by se 30. den po volbách sešla sama.

Ustavující schůzi svolává, pokud je opět zvolen, bývalý předseda Sněmovny. Schůzi poté zahajuje a až do zvolení nového předsedy dolní komory řídí. Předsedající nejprve složí slib před plénem, následně složí do jeho rukou slib poslanci. Dolní komora pak ustaví mandátový a imunitní výbor, schůze pokračuje volbou předsedy, stanovením počtu místopředsedů a jejich volbou. Závěrem poslanci zřídí výbory. Teprve po ukončení ustavující schůze podá nynější vláda demisi.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity