Pondělí 21. 01. 2019

Země G20 chtějí extremistům zastavit pohyb a přísun financí

18.11.2015

Hlavním tématem summitu skupiny G20 v Turecku se stal po pařížských útocích boj proti mezinárodnímu terorismu. Lídři dvacítky nejvýznamnějších ekonomik světa se shodli na nutnosti zpřísnit bezpečnost letecké dopravy. Kromě toho chtějí zastavit příliv financí směřujících na podporu mezinárodního terorismu, omezit svobodu pohybu extremistů a zesílit boj proti teroristické propagandě na internetu.

zpráva Země G20 chtějí extremistům zastavit pohyb a přísun financí

V závěrečném prohlášení k terorismu vůdci velkých světových ekonomik zdůrazňují, že je zapotřebí posílit spolupráci tak, aby „řečiště, kterými proudí finance teroristům, vyschla“. 

V dokumentu se také uvádí, že je nutné lépe kontrolovat hranice, aby se omezila sílící moc extremistů, kteří se po výcviku a účasti v bojích v zemích, kde je občanská válka, vracejí domů a představují teroristickou hrozbu. 

Země G20 upozorňují, že „ústřední roli“ by v boji proti terorismu měla hrát OSN. Prohlášení dále vyzývá k posílení bezpečnosti letecké dopravy a k zintenzivnění boje proti teroristické propagandě na internetu. G20 se shodla i na větší spolupráci tajných služeb. 

„Jednoznačně odsuzujeme veškeré teroristické činy, metody a praktiky, které nelze za žádných okolností ospravedlnit, bez ohledu na jejich motivy,“ píše se v textu. Terorismus nemůže být spojován s žádným náboženstvím, s žádnou národností, civilizací či etnickou skupinou, dodává se v textu. 

Lídři zemí skupiny G20 mluvili také o tom, jak ukončit vleklý konflikt v Sýrii, odkud pochází velká část migrantů proudících momentálně do Evropy. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan varoval před tím, aby se spojovalo riziko terorismu s migrační krizí. 

Podle Turecka se ovšem neřešila případná pozemní vojenská operace v Sýrii. Dosavadní strategii leteckých útoků proti radikálnímu hnutí Islámský stát obhajoval na summitu i americký prezident Barack Obama. 

Velký pozemní zásah v Sýrii by prý byl chybou a opakováním přešlapů z minulosti. Spojené státy by také podle Obamy měly více přispět k řešení migrační krize.  

Země skupiny G20 - Foto:  Český rozhlas

Zdroj: Český rozhlas 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity