Pátek 18. 01. 2019

Zemědělci žádají úvěry od státu za 687 milionů, plán byl třetinový

04.08.2016

Zhruba tisícovka zemědělců a lesníků si od letošního dubna zažádala o celkem 687 milionů korun na úvěry od státu. Plán přitom byl letos vyplatit jen 250 milionů korun. Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) nyní příjem žádostí na provozní a investiční úvěry zastavil a znovu jej obnoví od 1. září. Peníze navíc chce fond najít ve svých dalších programech. Vyplývá to z tiskové zprávy ministerstva zemědělství.

zpráva Zemědělci žádají úvěry od státu za 687 milionů, plán byl třetinový

Fond evidoval 913 žádostí o investiční úvěry, ve kterých se dá půjčit od 100.000 Kč do deseti milionů korun s maximálně 15letou splatností. V nich podnikatelé žádali o 620 milionů korun. Dalších 68 žádostí za celkem 67 milionů korun chtějí získat zemědělci na provozní úvěry, které se poskytují od 100.000 Kč do dvou milionů korun s dvouletou splatností. Jak dříve řekl ředitel PGRLF Zdeněk Nekula, úroky by se měly pohybovat mezi 1,06 a 4,46 procenta ročně podle klientovy schopnosti splácet.

"Nelze prozatím odhadnout, kolik letos PGRLF v úvěrech proplatí - každý případ se posuzuje individuálně," řekla mluvčí PGRLF Neli Vesselinova. O úvěry podle ní nejčastěji žádají podnikatelé s rostlinnou a živočišnou prvovýrobou.

"Nadále chceme podporovat zemědělce a podnikatele v lesním hospodářství, aby investovali i v případech, kdy se jim vynaložené peníze vrací třeba až po několika letech," sdělil ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Podle ministerstva skoro všichni žadatelé chtějí možné snížení jistiny úvěru v tzv. režimu de minimis, kterou může stát poskytnout jednomu podniku v maximální hodnotě 15.000 eur (tedy přibližně 405.000 korun) za tři po sobě jdoucí účetní období, aniž by to Evropská unie pokládala za nepovolenou podporu. Podle Nekuly si však někteří zájemci tato pravidla špatně vykládají a očekávají, že stát jim poskytne úvěr a ještě snížení jistiny na jiný úvěr. "Někteří to pochopili tak, že žádají o podporu de minimis a k tomu o úvěr. Správný postup je ale přesně opačný - žadatel musí splnit podmínky pro poskytnutí úvěru a teprve potom poskytujeme podporu de minimis ve formě snížení jistiny úvěru," vysvětlil Nekula.

Ministerstvo chce úvěry povzbudit zejména oblast živočišné výroby, pěstování ovoce, zeleniny, brambor a chmele. Úvěry mohou čerpat podnikatelé i obce vlastnící lesy. Úvěry neslouží na nákup nemovitého majetku, ale například na investice do strojů.

Zdroj: ČTK, denik 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity