Pondělí 21. 01. 2019

Zhruba 61 procent Řeků dalo NE podmínkám eurozóny. Tsipras chce odpis dluhů

06.07.2015

ATHÉNY Řekové v neděli v referendu hlasovali o dohodě s mezinárodními věřiteli, k nimž patří i ostatní země eurozóny. Předběžné výsledky hlasování v referendu potvrzují, že Řekové dohodu s eurozónou odmítli. Po sečtení dvou třetin hlasů se proti podmínkám věřitelů vyslovilo přes 61 procent voličů. Hollande a Merkelová požadují, aby se v úterý konal summit eurozóny.

zpráva Zhruba 61 procent Řeků dalo NE podmínkám eurozóny. Tsipras chce odpis dluhů

VOLIČI NE SLAVÍ V ULICÍCH. | FOTO: REUTERS

 

Podle řeckého ministra financí Varufakise řecký lid v referendu řekl: „Ne pěti rokům pokrytectví, ne dalším škrtům, ano skutečnému vyjednávání“.


„S tímto výsledkem dostal premiér (Alexis Tsipras) jasný mandát od řeckého lidu,“ reagoval na první výsledky mluvčí řecké vlády Gavriil Sakellaridis. Podle něj tento mandát znamená, že řecká vláda má bránit svůj postoj vůči mezinárodním věřitelům a také svůj návrh, který věřitelům předložila. „Opravdové vyjednávání musí začít v neděli v noci,“ dodal Sakellaridis.


Příslušníci politické opozice netajili rozčarování nad výraznou porážkou tábora ‚ano‘, tedy příznivců dohody s věřiteli, a vyzvali Tsiprase, aby se do 48 hodin dohodl s mezinárodními věřiteli na nových podmínkách, jak slíbil, že po vítězství učiní.


Šéf řecké opoziční strany Nová demokracie Antonis Samaras v neděli po referendu odstoupil z funkce. Prosazoval přijetí podmínek jako jediné záchrany po setrvání země v eurozóně.

Vůdkyně opozičních socialistů Fofi Gennimataová uznala výsledky referenda. „Respektujeme verdikt lidu. Lid chce, abychom zůstali v Evropě a chce dohodu. Země musí vyjít ven ze slepé uličky, kde se ocitla vinou vlády,“ prohlásila politička.


Hollande a Merkelová po řeckém referendu požadují, aby se v úterý konal summit eurozóny. Je prý nutné respektovat, že Řekové věřitele odmítli.


Navzdory řeckému ne podmínkám věřitelů doufá Bělobradek v to, že zvítězí zdravý rozum. Podle Babiše Řecko v eurozóně nikdy nemělo být.


Řecké ne v referendu o přijetí návrhu mezinárodních věřitelů vyjednávací pozici vlády Alexise Tsiprase nevylepší, shodli se v neděli čeští analytici. Případný odchod z eurozóny by navíc byl pro Řeky bolestivější než přijetí podmínek věřitelů. Pro obě strany nyní bude obtížnější pokračovat ve vyjednávání a snaze najít řešení.


Centrum řecké metropole Atén zaplavily večer tisíce lidí, kteří v nedělním referendu odmítli dohodu se zahraničními věřiteli, tedy i s eurozónou. Jásající davy začaly zaplňovat tradiční shromaždiště demonstrací - náměstí Syntagma pod budovou řeckého parlamentu. Tam v koncertní atmosféře demonstrovali odpůrci dohody s věřiteli i v pátek večer, kdy se jich sešlo kolem 30 tisíc.

Zdroj: Lidovky

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity