Čtvrtek 13. 12. 2018

Zisk Microsoftu ve čtvrtletí vzrostl o 1,7 procenta

23.10.2015

Americkému softwarovému gigantu Microsoft vzrostl v prvním fiskálním čtvrtletí čistý zisk o 1,7 procenta na 4,6 miliardy eur. Příjmy sice klesly, slabší výsledky však způsobil hlavně růst dolaru. Firma zveřejnila výsledky poprvé podle nové struktury, kterou představila minulý měsíc.

zpráva Zisk Microsoftu ve čtvrtletí vzrostl o 1,7 procenta

Celkové příjmy se snížily o 12 procent na 20,4 miliardy USD. Důvodem byl hlavně silný dolar který snížil příjmy ze zahraničí při přepočtu na domácí měnu. Příjmy ze zahraničí měly na celkových příjmech firmy podíl 54 procent. Slabý trh s osobními počítači pak snižuje poptávku po operačním systému Windows.

Příjmy počítačové divize, kam spadá operační systém Windows, příjmy z internetové reklamy, herní konzole Xbox a telefony, se snížily o 17 procent na 9,4 miliardy USD a bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů klesly o 13 procent. Příjmy divize Intelligent Cloud, kam spadají servery a služby jako Windows Server a Azure, stouply o osm procent na 5,9 miliardy USD a bez vlivu změn směnných kurzů se zvýšily až o 14 procent.

AP rovněž uvedla, že Microsoft tento týden propustil zhruba 1000 zaměstnanců. Zvýšil tak propouštění oznámené před několika měsíci. Firma v července uvedla, že zruší 7800 pracovních míst, což představuje zhruba sedm procent celkové pracovní síly firmy. Toto propuštění se dotklo hlavně divize Nokia, nových 1000 zaměstnanců bylo podle mluvčí propuštěno z různých divizí.

Firma minulé čtvrtletí uvolnila svůj nový operační systém Windows 10. Ten je pro majitele starších verzí k dispozici zdarma. Firma odhaduje, že nový software má nyní více než 110 milionů přístrojů po celém světě. Výrobci osobních počítačů, jako Hewlett-Packard a Lenovo, doufají, že nové Windows 10 zvýší na podzim prodej počítačů, který podle odhadů společnosti IDC ve třetím čtvrtletí klesl o 11 procent.

Akcie na zveřejněné výsledky zareagovaly růstem o 7,89 % v after-hours na 51,82 USD.

msft2210

Zdroj: ČTK, Bloomberg

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity