Sobota 19. 01. 2019

Zisky bank jsou pod tlakem úrokových sazeb a regulace. Růst zachraňuje prodej podílů ve Visa Europe

21.11.2016

Růst zisků letos českým bankám zachraňuje prodej podílů ve společnosti Visa Europe. Bankám klesají výnosy z úroků i poplatků. Důvodem jsou nízké úrokové sazby a konkurenční boj. Negativní vliv na hospodaření bank mají i regulace, které jim zvyšují náklady.

zpráva Zisky bank jsou pod tlakem úrokových sazeb a regulace. Růst zachraňuje prodej podílů ve Visa Europe

Hospodářské výsledky českých bank za prvních devět měsíců roku potvrdily, že se finanční domy mohou stále méně spoléhat na tradiční zdroje příjmů. Výnosy z úroků i poplatků klesají. Růst zisku, na který jsou akcionáři bank zvyklí, tak letos zachraňují jednorázové příjmy. Zejména prodej podílů jednotlivých bank v kartové asociaci Visa Europe, který se uskutečnil ve druhém čtvrtletí. Podíly koupila americká Visa Inc. Bez této položky by zisky bank meziročně stagnovaly, či dokonce klesaly.

"Výnosnost bankovního kapitálu snižuje kombinace nadměrné regulace a nízkých úrokových sazeb," komentuje vývoj na trhu Vladimír Jeřábek, člen představenstva Komerční banky.

Právě Komerční bance, třetímu největšímu hráči na českém trhu, by bez započtení necelé miliardy korun získané za prodej podílu ve Visa Europe klesl za prvních devět měsíců roku čistý zisk meziročně téměř o devět procent. Banka zaznamenala pokles výnosů z úroků o 1,5 procenta, příjmy z poplatků a provizí se snížily o 2,3 procenta.

Podobně je to i v případě České spořitelny. Její čistý zisk meziročně vzrostl o 780 milionů korun na 11,91 miliardy. Výnos z prodeje podílu ve Visa Europe však dosáhl 1,4 miliardy korun před zdaněním. Bez této položky by tedy banka zaznamenala meziroční propad zisku. Příjmy z úroků se České spořitelně meziročně snížily přibližně o jedno procento, výnosy z poplatků dokonce klesly o více než osm procent.

Bankám klesá takzvaná čistá úroková marže, která je rozdílem mezi sazbou, za niž si banky na trhu obstarávají peníze, a sazbou, za kterou pak klientům poskytují úvěry. Nepříznivý vývoj potom peněžní instituce alespoň částečně vyrovnávají rostoucími objemy poskytnutých úvěrů. Na výnosech z poplatků a provizí se pak nepříznivě projevuje silná konkurence na trhu.

Neblahý vliv na ziskovost českých bank mají také zpřísňující se kapitálové požadavky ze strany ČNB či nové zákony, které v oblasti bankovnictví posilují ochranu spotřebitelů.

"Náklady na dohled nad dodržováním nových pravidel se zvyšují, jak v podobě potřeby vytváření nových pracovních míst, tak ve zvýšeném objemu práce pro stávající zaměstnance," vysvětluje Iva Baranová z advokátní kanceláře KPMG Legal, která se zaměřuje na finanční sektor. Baranová upozorňuje také na to, že bankám roste administrativní zátěž. Například se zvyšuje objem dat, jež musí vykazovat a zasílat regulátorovi.

"Tím bankám klesá prostor pro to, aby najímaly lidi, kteří by mohli například vymýšlet nové produkty či nová řešení pro klienty," dodává Eva Zamrazilová, hlavní ekonomka České bankovní asociace.

Podle Marka Hatlapatky, hlavního analytika společnosti Cyrrus, vysoké kapitálové požadavky v současnosti nebrzdí úvěrovou aktivitu bank na českém trhu. "Zatím to řeší spíše úpravou dividendové politiky a jinými opatřeními než omezováním úvěrování," říká Hatlapatka.

Ziskovost českých bank je však i přes nepříznivé vlivy nadále vysoká, návratnost vlastního kapitálu, což je ukazatel pozorně sledovaný investory, se na rozdíl od mnoha finančních institucí v západní Evropě drží v dvouciferných číslech. Podle Zamrazilové v tom hraje roli nízké procento rizikových a ztrátových úvěrů. "V Česku mají banky jeden z nejnižších podílů úvěrů se selháním a zejména ztrátových úvěrů. Nemusí tedy tolik odepisovat ztráty," vysvětluje ekonomka. Důležitým faktorem je v tomto ohledu přísný dohled ČNB.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity