Sobota 15. 12. 2018

Zisky Unipetrolu sráží odstávka klíčové výroby

23.10.2015

Unipetrol mohl mít další dobré čtvrtletí a po sedmi letech možná i znovu vyplácet dividendy. Srpnová havárie, která vyřadila z provozu klíčovou výrobu a způsobila miliardové ztráty, tyto naděje pohřbila. I přes výpadek etylenové jednotky čistý zisk Unipetrolu ve třetím čtvrtletí vzrostl o 13 procent na 1,58 miliardy korun.

zpráva Zisky Unipetrolu sráží odstávka klíčové výroby

Největší česká petrochemická skupina Unipetrol mohla mít další dobré čtvrtletí a po sedmi letech možná i znovu vyplácet dividendy. Srpnová havárie, která vyřadila z provozu klíčovou výrobu a způsobila miliardové ztráty, tyto naděje pohřbila.

Firma včera zveřejnila hospodářské výsledky a i přes výpadek etylenové jednotky její čistý zisk ve třetím čtvrtletí vzrostl o 13 procent na 1,58 miliardy korun. Profitovala celou první polovinu sledovaného období z rekordních rafinérských a petrochemických marží, způsobených nižší cenou ropy. Ve druhém čtvrtletí dokonce ze stejných důvodů společnost zaznamenala nejlepší kvartální zisk v historii − 3,3 miliardy korun.

"Podmínky pro byznys byly extrémně pozitivní, nicméně kvůli odstávce petrochemického provozu z toho společnost těžila jen částečně," řekl analytik Patria Finance Václav Kmínek.

Do hospodaření firmy 13. srpna zasáhla havárie. Výbuch a následný požár vyřadily z provozu jednotku na výrobu etylenu v Litvínově, jejíž provoz nebude obnoven dříve než v polovině příštího roku.

Protože je etylenová jednotka klíčovou součástí řetězce výroby, musí teď Unipetrol omezit produkci některých surovin z rafinerie v Litvínově a jiné suroviny zase musí nakupovat na trhu a dopravovat je do areálu. To bude vytvářet další dodatečné náklady, které firma zatím nevyčíslila. Unipetrol pouze uvedl, že ušlý zisk způsobený výpadkem činil dosud 1,6 miliardy korun.

Finanční ředitel Unipetrolu Miroslaw Kastelik očekává, že v následujících čtvrtletích nebude firma muset účtovat další ztrátu z poškozené jednotky, protože výdaje na opravu budou pravděpodobně pokryty pojištěním.

Před havárií v srpnu se spekulovalo, že by firma vzhledem k dobrým hospodářským výsledkům mohla obnovit výplatu dividend, které naposledy uhradila v roce 2008. "Odstávka poškozené jednotky pohřbila vyhlídky na dividendy," předpokládá analytik České spořitelny Martin Krajhanzl. ''Alfa a omega všeho bude, kolik budou stát logistické náklady na transport chybějících surovin a jejich koupě," dodal.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity