Sobota 19. 01. 2019

Zlato a magická moc zachránce jménem Fed

19.09.2015

Po více než dvě milénia šla cena zlata ruku v ruce s inflací, tento vztah, který přetrvával po staletí, se ale hroutí pod tlakem vyšší síly – amerického Fedu. Zlato se obvykle pohybuje v souladu s inflačními očekáváními. Pokud ta zrychlují, cena zlata roste, pokud naopak zpomalují, cena drahého kovu klesá. Tradičně by tedy cena zlata měla v období nízké inflace padat, což víceméně odpovídá realitě, nad cenou žlutého drahého kovu má však větší moc americká centrální banka.

zpráva Zlato a magická moc zachránce jménem Fed

Jakmile Fed včera oznámil rozhodnutí odložit zvyšování sazeb, cena zlata vylétla strmě vzhůru. Americká centrální banka se ve čtvrtek rozhodila ponechat sazby beze změny. Ačkoliv obrázek americké ekonomiky se podle Fedu zlepšuje, centrální banka vzala v úvahu výkyvy na globálních trzích a slabost ekonomik hlavních obchodních partnerů. Tyto faktory by totiž krátkodobě mohly vyvinout právě na inflaci další tlak.

Zatímco před včerejším zasedáním se cena žlutého drahého kovu držela spíše níže, zprávu přijala velice pozitivně a vyskočila až o 1,3 procenta na vnitrodenní maximum 1133,9 dolarů za trojskou unci. Momentálně zlato i nadále získává a obchoduje se za téměř 1133 dolarů za trojskou unci. Každý odklad tolik očekávaného zvyšování amerických sazeb je pro zlato dobrou zprávou. Žlutý drahý kov by tak mohl směřovat k prvnímu týdennímu zisku za poslední čtyři týdny. Ceny drahého kovu se v posledních měsících pohybovaly okolo pětiletých minim částečně právě proto, že investoři brali v úvahu možnost přechodu k vyšším sazbám, který by zlato jako aktivum, které nevyplácí žádný úrok, nutně poškodil. Vyšší sazby by navíc vedly k posílení dolaru, což by zároveň zdražilo cenu kovu denominovaného v americké měně pro ty, kteří k nákupům zlata využívají měny jiné. Zlato však získávalo i díky zvýšené koncentraci americké centrální banky na globální rizika. Ta naopak kovu, který má dlouhodobě reputaci bezpečného přístavu svědčí. Více investorů totiž upřednostňuje zlato v obdobích vzrůstající globální politické nebo ekonomické nejistoty v naději, že uchová hodnotu lépe než „papírová“ aktiva.

gold 3day.png

Třídenní cena zlata včetně včerejšího růstu po rozhodnutí Fedu.

 

Někteří investoři se nicméně domnívají, že spanilá jízda zlata není udržitelná. Fed úrokové sazby dříve nebo později stejně zvýší a to vyvine na ceny zlata další nevyhnutelný tlak. Navíc pokud se Fed soustředí na problémy rozvíjejících se trhů, znamená to jen další rostoucí riziko pro drahý kov. Vystupňování takových ekonomických potíží na emerging markets by totiž mohlo v konečném důsledku vést tamní centrální banky k prodeji zlatých rezerv, což by se opět negativně odrazilo na globálních cenách zlata.

Zlato se již od dubna 2013 pohybuje v teritoriu medvědího trhu poté, co zlepšující se ekonomická situace v USA přilepšila akciím a vyústila v posílení dolaru. Od té doby bylo z hodnoty globálních burzovně obchodovaných fondů a cenných papírů krytých fyzickým zlatem a navázaných na jeho cenu vymazáno více než 52 miliard dolarů.

Zdroj: WSJ, BBG

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity