Pátek 23. 02. 2018

Zlato je nejdražší od předloňského července. Na vině je kurz dolaru

27.01.2018

Cena zlata meziročně vzrostla zhruba o 100 dolarů na dnešních 1356 dolarů (27 554 korun) za troyskou unci (31,103 gramu). Zároveň se dostala na 1,5leté maximum z července 2016. Důvodem růstu je zejména slábnoucí kurz dolaru, řekl analytik společnosti Golden Gate CZ Pavel Ryba.

zpráva Zlato je nejdražší od předloňského července. Na vině je kurz dolaru

"Ten, kdo si jako vánoční dárek koupil zlato, na tom vydělal. Zvyšující se cena zlata je důsledkem slabého dolaru. Ve čtvrtek americká měna oslabila a vůči euru dosáhla tříletého minima," doplnil hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Cena zlata bude zřejmě růst i nadále zejména poté, co ministr financí USA Steven Mnuchin na Světovém ekonomickém fóru v Davosu řekl, že slabý dolar americké ekonomice vyhovuje a bude jej podporovat.

V průběhu prvního čtvrtletí 2018 by mohla cena zlata dosáhnout dočasného maxima okolo 1380 až 1400 dolarů za troyskou unci. Poté by podle Ryby mohl trh drahých kovů tento silný nárůst částečně korigovat a před zasedáním americké centrální banky Fed v březnu by mohla cena mírně klesnout. Před zasedáním Fedu a plánovaným zvyšováním sazeb cena zlata zatím vždycky klesala, pak šla ale rychle nahoru.

Zvyšování úrokových sazeb v USA přineslo investorům v roce 2017 třikrát pokles ceny žlutého kovu a zároveň příležitosti nakoupit drahé kovy za příznivé ceny. Zastavení růstu z prosince 2017 potvrdilo, že z hlediska dlouhodobých cyklů se zlato dostalo na minima v prosinci 2015. Od té doby neklesá tolik, jako bylo dřív obvyklé, upozornil.

V prosinci 2015 stála troyská unce zlata 1046 dolarů, v prosinci 2016 to bylo 1123 dolarů a v prosinci 2017 už 1238 dolarů. Vytvořil se tak dlouhodobý vzestupný trend, uzavřel Ryba.

Zdroj: Týden 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity