Pátek 18. 01. 2019

Zlato je nejlevnější od dubna 2010. Čína úřaduje

19.07.2015

Cena zlata klesla nejníž od dubna roku 2010, tedy za víc než pět let. Čína promluvila o svých zásobách zlata. Po šesti letech. Číslo, které řekla, zarazilo, zklamalo. Analytici, ekonomové, experti, algoritmy, matematické modely, statistiky,… vesměs všichni čekali, že Čína za těch šest let, kdy o svých zásobách zlata nepromluvila, jejich objem nejméně ztrojnásobila. Vykázané číslo ale říká pouze plus 57 procent.

zpráva Zlato je nejlevnější od dubna 2010. Čína úřaduje


„Trh o čínských zásobách zlata spekuloval roky. To, co se dozvěděl, je studenou sprchou,“ komentoval lakonicky portfolio manažer pekingského Lianzhan Global Makro fondu. Čína zvýšila své zlaté rezervy po šesti letech na 53,31 milionu uncí či zhruba 1658 tun zlata z 1054 tun, které oficiálně přiznala v roce 2009. Stačilo jí to k postupu před Rusko a nadále daleko za Spojené státy s 8.133,5 tuny dle dat Světové rady pro zlato (World Gold Council – WGC). Například stratégové Bloomberg Intelligence Unit ale odhadovali skutečný stav čínských zlatých rezerv na zhruba 3,5 tisíce tun. Odvozovala to domácí poptávky a výkonu čínské ekonomiky. „Jsem šokován, jak malé to číslo je,“ reagoval Ross Norman, šéf londýnského dealera Sharps Pixley.

Zlato je významnou součástí rezerv centrálních bank, většinou z dob, kdy jím ještě kryly svou měnu. Číně zlaté rezervy umožňují rozložit devizové rezervy centrální banky pryč z amerického dolaru. Letos Čína zřejmě nakoupí 400 až 500 tun zlata, odhadovala WGC v květnu. Po těchto datech je to ale otázkou. Nákup 100 tun přitom odpovídá zhruba 2 procentům roční celosvětové poptávky po zlatě.

Zlato je za letošek níže o 4 procenta a dolů jej tlačí sázka na blížící se růst úrokových sazeb v USA. To povzbudí úročená aktiva. Dnes futures na zlato odepisují více jak procento a drahý kov se dostává pod 1.130 dolarů za unci. 

Zdroj: Roklen

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity