Sobota 19. 01. 2019

Zlatý kolaps nejvíc bolí Rusko a Čínu, jen za poslední 3 týdny je stál miliardy dolarů

07.08.2015

Zlatu se poslední dobou skutečně nedaří a kolaps žlutého drahého kovu je obzvláště bolestivý pro dvě země – Rusko a Čínu. Jen za poslední tři týdny tyto dvě velké ekonomiky propad ceny zlata připravil o 5,4 miliardy dolarů. Tato suma odpovídá hodnotě zlatých rezerv Ruska a Číny, která byla poklesem ceny zlata na světových trzích na pětiletá minima v posledních týdnech jednoduše vymazána. Zlato v posledních týdnech stahují dolů očekávání přibližujícího se zvyšování úrokových sazeb v USA a tím pádem ještě silnějšího dolaru. Vztah vývoje ceny zlata a americké měny je totiž inverzní.

zpráva Zlatý kolaps nejvíc bolí Rusko a Čínu, jen za poslední 3 týdny je stál miliardy dolarů

Propad ceny zlata vymazal za poslední 3 týdny z hodnoty ruských rezerv asi 2 miliardy dolarů.

 

Rusko a Čína byly v posledních šesti letech největšími kupujícími zlata na světě. Čína zvětšila držbu zlata od roku 2009 o 60 procent. Rusko více než zdvojnásobilo aktiva. V minulém měsíci přidalo Rusko další rezervy poté, co cena zlata spadla o dalších 6,5 procenta.

Čína zlato.png

Hodnota čínských zlatých rezerv se od oznámení jejich výše v půlce července snížila o více než 2 miliardy dolarů.

 

Ani řecká dluhová krize, dokonce ani kolaps na čínském akciovém trhu nepřidaly drahému kovu na atraktivitě bezpečného přístavu. Zlato nevyplácí žádné úroky a tak jako jiná konkurenční aktiva jako například dluhopisy zrovna nemůže těžit ze zvyšování sazeb americkým Fedem, které neustále visí ve vzduchu. V posledních týdnech se tak může zdát, že zlato v investiční roli bezpečného útočiště je dost možná v ohrožení a silný dolar nepřestává komoditu tlačit dolů.

Nejen Čína a Rusko, ale i jiné národy v posledních letech rozšířily objem zlatých rezerv ve svém držení. Došlo tak k obratu oproti prodejům žlutého kovu ve dvou dekádách od pozdních osmdesátých let. Čína letos 17. července oznámila, že zvýšila objem drženého zlata na 1658 metrických tun, bylo to poprvé od roku 2009, co Čína odkryla objem nahromaděného zlata, které v rezervách drží. Rusko pro jistotu v červenci přikoupilo další žlutý drahý kov a nyní tak podle informací Mezinárodního měnového fondu drží okolo 1275 tun. Investoři se mezitím povětšinou zlata zbavují.

Momentálně investoři čekají na zítřejší data z amerického trhu práce, která budou dalším z faktorů pro rozhodování amerického Fedu o osudu úrokových sazeb příští měsíc. Kurz dolaru se ustálil a zlato dnes připsalo mírné zisky pod úrovní půl procenta a vyšplhalo se těsně nad 1090 dolarů za trojskou unci. I nadále se drží pod důležitou psychologickou hranicí 1100 dolarů za unci.

Zdroj: BBG, CNBC

 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity