Pondělí 10. 12. 2018

Zlom: Čína otevírá světu svůj měnový trh

15.09.2015

Čínská centrální banka PBOC oznámila, že historicky poprvé pustí na domácí měnové trhy zahraniční centrální banky. Naplňuje tak slib premiéra Li Keqianga, který padl na Světovém ekonomickém fóru v minulém týdnu. Banky budou moci v Číně obchodovat forwardy, opce a provádět spotové operace.

zpráva Zlom: Čína otevírá světu svůj měnový trh

PBOC nadto oznámila, že po zahraničních bankách nebude požadovat, aby si na devizové obchody na čínském trhu vyhradily rezervy. Ty nicméně bude požadovat po domácí protistraně každého obchodu. To je „liberální“ rozhodnutí ve světle normy, kterou Čína vydala z kraje září a která znamená, že banky, které obchodují měnové deriváty v amerických dolarech pro své klienty, musejí jako rezervu vyhradit pětinu těchto objemů.

Realitou čínského devizového trhu jsou v těchto dnech především rekordní prodeje zahraničních měn. V srpnu podle dat PBOC centrální banka a další finanční instituce společně prodaly rekordních 724 miliard jüanů cizích měn – v přepočtu 113,5 miliardy dolarů. Devizové rezervy centrální banky klesly od počátku září o rekordních 94 miliard jüanů.

Obojí je důsledkem vyčerpané likvidity cizích měn v čínském bankovním systému. Doplnit zahraniční měny přitom zoufale potřebují pro zahraniční obchod čínské firmy, ale i jednotlivci. Dříve se přitom čínské autority snažily pokles rezerv vysvětlit přeceněním aktiv i odlivy zdrojů z určitých rozvojových projektů. 

Zdroj: Roklen

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity